Skarby morza - kwasy omega-3

Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w mięsie ryb i w roślinach chronią nas przed chorobami układu krążenia. Na ten istotny fakt wpadli naukowcy w latach 70 ubiegłego wieku, kiedy to obserwowali dietę Eskimosów, która opiera się przede wszystkim na tłustych rybach.
/ 13.04.2009 10:02
Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w mięsie ryb i w roślinach chronią nas przed chorobami układu krążenia. Na ten istotny fakt wpadli naukowcy w latach 70 ubiegłego wieku, kiedy to obserwowali dietę Eskimosów, która opiera się przede wszystkim na tłustych rybach.

Okazało się, że takie choroby jak miażdżyca, cukrzyca czy zawał serca należą do rzadkości wśród Eskimosów. Chęć odkrycia przyczyny tego zjawiska doprowadziła naukowców do zawartych w rybim mięsie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i wśród nich do dwóch najcenniejszych:
  • Kwasu eikozapentaenowego (EPA);
  • Kwasu dokozaheksaenowego (DHA).
Okazało się również, że ich niedobór stanowi przyczynę wielu chorób, z kolei dostarczanie ich w odpowiednich ilościach działa nie tylko profilaktycznie, ale również leczniczo.

Skarby morza - kwasy omega-3

SKĄD CZERPAĆ KWASY OMEGA-3?

Kwasy omega-3 dostarczamy organizmowi poprzez spożywanie ryb morskich, zimnych wód, żyjące dziko – przede wszystkim makrele i łososie, dobrym źródłem kwasów omega-3 są też orzechy włoskie, nasiona lnu, soi czy rzepaku ale pod wpływem światła i powietrza w ciągu 12 godzin od wytłoczenia kwas ten ulega rozpadowi, dlatego w kupowanych przez nas olejach roślinnych pozostaje go już tylko śladowa ilość. Kwasy omega-3 dostarczamy poprzez stosowanie suplementów, które można zaopatrzyć się w aptece. Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 1–1,5 g. Aby je zaspokoić, powinniśmy 2 razy w tygodniu zjadać porcję ryby.
Przy zakupie preparatu zawierającego wielonienasycone kwasy omega-3 należy zwracać uwagę na stężenie substancji czynnej w kapsułce (jest ono wysokie, gdy preparat zawiera >50% kwasów EPA i DHA. Bierze się również pod uwagę stopień oczyszczenia substancji z cholesterolu, wit. A, metali ciężkich i pestycydów, a gwarancje czystości daje nam rejestracja preparatu przez Ministra Zdrowia. Warto również szukać informacji z jakich ryb został pozyskany olej i gdzie są one poławiane, bezpiecznej jest stosować preparaty proste, które zawierają tylko rybi olej, gdyż nie ryzykujemy przedawkowania witamin i minerałów.

LECZNICZE DZIAŁANIE KWASÓW OMEGA-3
  • Kwasy omega-3 wspomagają układ krwionośny, ponieważ zapobiegają zaburzeniom rytmu serca, działają przeciwzakrzepowo, łagodnie obniżają ciśnienie, podnoszą stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, redukują poziom trójglicerydów i wywierają korzystny wpływ na naczynia krwionośne.
  • Wykazują działanie ochronne przed nowotworami, ponieważ powstrzymują wzrost i rozprzestrzenienie się komórek nowotworowych. Badania wykazały, że obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi i raka prostaty. Wiele wskazuje, że mogą również chronić kobiety przed nowotworem jelita grubego i trzonu macicy.
  • Wzmacniają siły obronne organizmu, zapobiegają częstym infekcjom górnych dróg oddechowych, hamują także rozwój procesów zapalnych. Zaleca się stosowanie kwasów omega-3 pomocniczo w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Wykazują ochronne działanie przed depresją, wpływają także korzystnie na sprawność umysłu, zapobiegając przy tym depresji.
  • Zapewniają prawidłowy rozwój płodu, zwłaszcza układu nerwowego i narządu wzroku, dlatego powinny stanowić niezbędny element diety kobiet w ciąży. Ponadto zapobiegają przedwczesnym porodom i niskiej masie urodzeniowej dziecka.

REGULARNE STOSOWANIE KWASÓW OMEGA-3 ZMNIEJSZA:
  • 43% ryzyko zawału serca;
  • 81% ryzyko nagłej śmierci sercowej;
  • 34% ryzyko raka piersi;
  • 26% ryzyko raka prostaty;
  • 48% ryzyko depresji i wystąpienie choroby Alzheimera;
  • 4-krotnie ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej u dziecka.
J.Razmus

Redakcja poleca

REKLAMA