Wróżby andrzejkowe cz. I

Tajemniczy, magiczny wyjątkowy... Taki jest wieczór andrzejkowy. Poznaj kilka wróżb andrzejkowych, których nie może zabraknąć w wigilię św. Andrzeja.
/ 26.11.2009 13:12

Wróżba andrzejkowa nr 1 - lanie wosku

fot. Fotolia

  1. Do średniej wielkości miski (najlepiej odpornej na wyższe temperatury) nalać do pełna zimnej wody;
     
  2. Przygotować patyczki z gałązek drzew (naturalne, nie gotowe ze sklepu); Każdy uczestnik ma po 3 patyczki dla siebie;
     
  3. W garnku emaliowanym rozpuszczamy wosk (może być stopiony ze świec) i po rozgrzaniu osoba, która sobie zadała pytanie przelewa go na patyczki skrzyżowane na wodzie;
     
  4. Wosk zastyga i delikatnie wyjmujemy go za patyczki;
     
  5. Na ścianie jednolitego koloru (można powiesić papierową tablicę) badamy cień i szukamy odpowiedzi; Interpretacja jest bardzo ważna, gdyż z cienia, który uzyskamy na ścianie obracając figurę, możemy wiele wywróżyć; Ważna zasada: nie należy przygotowywać się praktycznie do wróżb, tzn. robić próby wcześniej; Do tego nie trzeba nauki, a skupienia i dobrej interpretacji; Nie zachowujemy figury dla siebie, bo gdy się rozleci – wróżba się nie spełni;
     
  6. Jeśli nie ma pozostałości wosku w misce oznacza to, że w tym roku lub na początku przyszłego zaręczysz się albo wyjdziesz za mąż; Jeżeli jednak pozostały grudki wosku na wodzie policz je. Ich ilość oznacza liczbę lat, które musisz przeczekać, żeby zostać żoną;

Dokładnie zbiera się wosk z patyczków, wrzuca ponownie do garnka i zbiera się wszelkie resztki z wody. Następna osoba kładzie na wodzie patyczki (wodę można każdorazowo wymienić, wosku nie) i topi wosk, a potem przelewa na swoje patyczki.

Wróżenie rozpoczyna się, kiedy zapanuje szarówka. Konieczne jest zapalenie światła.

Zobacz także: Jak przygotować wosk na andrzejki?

Palenie papieru

Podobną techniką jest palenie papieru. Pamiętaj, że wróżymy tylko raz.

  1. Szykujemy czysty papier o formacie A5 (wielkość szkolnego zeszytu). Każdy uczestnik ma swoją kartkę.
  2. Kładziemy na stole podkład i ustawiamy na nim porcelanowy talerzyk do góry dnem. Talerz może mieć jedynie złoty brzeżek o ile wróży panna czy kawaler i wróżba dotyczy zamążpójścia. W innych przypadkach taki talerz musi być cały biały.
  3. Na tym talerzu (na górnej części) układamy własnoręcznie pogięty papier. Gdy gniemy papier cały czas myślimy o pytaniu.
  4. Papier zawsze zapalamy z jednej strony za pomocą zapałki.
  5. Po spaleniu się papieru (nie podpalamy dodatkowo, gdy się całość nie wypali) podnosimy talerz z papierem i analogicznie oglądamy cień na ścianie. Gdy się nie wypali cały papier – wróżba się nie spełni, a jeśli spełni, to z dużym oporem.

Gdy papier po spaleniu spadnie z talerza oznacza to , że z naszej winy wróżba nie jest możliwa do spełnienia.

Jeden i ten sam talerz może służyć kilku uczestnikom wróżby.

Nie palimy w jednym pomieszczeniu równocześnie papieru na dwóch talerzach, gdyż rozprasza to osobę, która sobie wróży.

Polecamy: Babskie andrzejki - w co się bawić?

Redakcja poleca

REKLAMA