Dziady - pasjans

Dziady - pasjans
Pasjans pochodzi z połowy XIX wieku. Już wtedy nie miał znacznego rozpowszechnienia. Teraz nie jest spotykany.
/ 27.09.2016 12:55
Dziady - pasjans

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie z 52 kart – razem 104 karty. Na stół wykładamy dwa rzędy z dziesięciu odkrytych kart każdy. Są to karty grające. Cztery asy i cztery króle różnych kolorów w miarę ich pojawiania się wykładamy w rzędy podstawowe. Króle nad, asy pod rzędami. Na asy zbieramy karty do koloru w porządku malejącym, na króle – do koloru w porządku rosnącym. Karty przełożone do rzędu podstawowego są zastępowane kartami z talii. Na wyłożone na początku karty po zatrzymaniu pasjansa wykładamy kolejne. Rozmieszczanie kart zależy od życzenia gracza. Ale na każdą z kart można położyć tylko jedną kartę.

Kiedy na każdą kartę została położona druga i pasjans się zatrzymał, gracz ma prawo odkryć trzy karty rezerwowe, czyli trzy górne karty talii. Jeżeli z ich pomocą udało się ruszyć grę, to te z nich, które nie zostały nigdzie przełożone zabieramy i kontynuujemy grę tak, jak wcześniej. Jeżeli to nic nie dało – pasjans nie wyszedł. Talii nie przerzucamy.

Pasjans wyszedł, jeśli korzystając z tych zasad udało się zebrać wszystkie karty na podstawowe.

W wariancie „mały pasjans” po początkowym wyłożeniu i przełożeniu kart planszy do rzędu podstawowego brakujące karty podstawowe wyciągamy z talii i umieszczamy w rzędzie podstawowym.

Źródło: Wydawnictwo PRINTEX