Czym jest sen

Czym jest sen
Marzenia senne nie powstają w całkowitym oderwaniu od ludzkiej świadomości. Ich przyczyn należy więc raczej szukać w nas samych, a nie gdzieś poza nami.
/ 24.03.2010 14:37
Czym jest sen

Chaos snu

Najprawdopodobniej za powstawanie snów odpowiedzialny jest pień mózgu, jego aktywność podczas snu powoduje pobudzenie niektórych obszarów kory mózgowej oraz odpowiednich nerwów. Obrazy, które powstają w wyniku tego niekontrolowanego przez człowieka aktu twórczego, są chaotyczne i najczęściej „od rzeczy”. Sam mózg jednak najprawdopodobniej stara się przeprowadzić na własną rękę prace porządkowe. Stąd też wielokrotnie może się nam wydawać po przebudzeniu, że byliśmy świadkami projekcji filmowej.

Zobacz także: Śnij świadomie

Sny nie powstają z niczego. Podstawa wszystkich marzeń sennych są zawsze obrazy zaczerpnięte ze świadomości śniącego. Ponieważ jednak są one połączone ze sobą na chybił- trafił, wydają się one niedorzeczne i nieznane. Tymczasem są one faktami z naszego życia, naszymi własnymi przemyśleniami, rozrzuconymi i poukładanym niezręczną ręką. Sny są jak kolaże, pełne ekspresji, ale i niezrozumiałe dla większości odbiorców.

Źródła snów

Marzenia senne są niczym innym, jak zlepkiem różnych, nieprzystających często do siebie informacji, obrazów czy przemyśleń, które świadomość człowieka rejestruje każdego dnia. Śnienie jest swego rodzaju odpowiednikiem życia na jawie, tyle że w tym pierwszym główną rolę odgrywają bodźce wewnętrzne, a w tym drugim – zewnętrzne.

Podczas snu następuje pobudzenie wspomnień, jednak pracy mózgu nie towarzyszy, jak dzieje się to normalnie, na jawie, funkcja logicznego myślenia i poszukiwania sensu. Marzenia senne są zwolnione z obowiązku mówienia prawdy, są one najprawdopodobniej zaledwie odbiciem tego, co w człowieku „gra”.

Zobacz także: Sny w kulturach starożytnych

Obrazy, które odgrywają główną rolę podczas śnienia, są to najczęściej wydarzenia, zjawiska lub postaci, które w jakiś sposób były dla człowieka istotne. I nie chodzi tu wyłącznie o pozytywny aspekt tych wyobrażeń. Wszelkie negatywne czy pozytywne emocje pozostawiają zawsze głęboki ślad w psychice człowieka. Nagromadzone uczucia i przeżycia, nie mogąc znaleźć ujścia w rzeczywistości, nawiedzają człowieka podczas snu. Wielokrotnie się zdarza, że śnimy o rzeczach przeżytych danego dnia, może w innej scenerii czy konwencji, ale jest to i tak swego rodzaju powtarzanie schematów, wydarzeń. Tak na przykład częstą przyczyną koszmarów nocnych jest stres związany z jakąś nieprzyjemną sytuacją lub też zadaniem, które musimy wykonać. W ciągu dnia człowiek zwykle zmuszony jest kontrolować swoje emocje, ale w nocy nie jest już w stanie tego robić. Więc na nowo przeżywa swoje smutki czy niepowodzenia. Często jednak taki sen działa oczyszczająco, chociaż nie zawsze.

Tagi: emocje, sennik

Redakcja poleca

REKLAMA