Dlaczego okres się spóźnia?

Do tej pory miesiączka była punktualna niczym szwajcarski zegarek. Coś się jednak zmieniło. Mijają dni, a okresu nadal nie ma! Zobacz, jaka może być tego przyczyna.

Smutna kobieta
fot. Fotolia

Pierwsze wytłumaczenie, jakie nasuwa się na myśl, to ciąża. Rzeczywiście każda współżyjąca kobieta może się liczyć z taką ewentualnością. Istnieją jednak inne, wbrew pozorom dość popularne przyczyny, z powodu których miesiączka nie pojawia się na czas. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu?

Dlaczego okres się spóźnia?

Okres to objaw zdrowia. Jego spóźnienie się jest dowodem na to, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom niewiele trzeba, by do tego doszło.
  • Przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne. Opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach może dochodzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji - braku miesiączki.
  • Podróże. Na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu, strefy czasowej – w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje trochę czasu, by dostosować się do nowych okoliczności. Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia dodatkowo związana z wyjazdem nerwówka.
  • Stres. Na krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą – prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku stres przekierowuje wszystkie siły na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na dalszy plan, tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).
  • Odchudzanie. Jeśli twoja dieta zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy jego stężenie maleje, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w "głodowych czasach" lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.
  • Nadwaga. Zbyt duża masa ciała również prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, i analogicznie jak w przypadku odchudzania - zaniku miesiączki i jajeczkowania
  • Infekcje. Kilku, a nawet kilkunastodniowe opóźnienie się okresu może być konsekwencją silnej infekcji. Nie musi ona mieć nic wspólnego z układem rozrodczym (choć oczywiście stany zapalne jajników także potrafią wstrzymać okres). Przesunięcie może jednak spowodować nawet zwykła grypa. W takim przypadku cykl sam wróci do normy, gdy tylko zregenerujesz siły.
  • Zażywane leki. Miesiączka potrafi się rozregulować np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – gdy hormony się uspokoją, okres znów będzie regularny. Opóźnienie bywa też skutkiem ubocznym niektórych środków psychotropowych lub na nadciśnienie. W obydwu przypadkach nie należy samowolnie przerywać leczenia. O wiele rozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym i poprosić o przepisanie innych leków.
Dowiedz się więcej o przyczynach spóźniającej się miesiączki z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,39 / 161 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: