Pytanie do seksuologa - Brak orgazmu

Całkowity brak orgazmu to anorgazmia. Cierpi na nią wiele kobiet. Jej przyczyn może być wiele.

kobieta, łóżko

Jestem z moim chłopakiem ponad 5 lat. Kochamy sie od 3 lat. Stosuje pigułki antykoncepcyjne aby nie było wpadki. Ale ja jeszcze tak naprawdę nie przeżyłam prawdziwego orgazmu. Ani łechtaczkowego, ani pochwowego. Jest mi dobrze, on się stara za każdym razem ale mi jeszcze świat nie zawirował ani razu. Nie wiem co robić. Czy to możliwe, że to wina pigułek? Słyszałam też o anorgazmii, co to jest? Może na tym polega mój problem. - Magda z Bartoszyc

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Anorgazmia czyli zahamowanie orgazmu u kobiet rozpoznaje się gdy kobieta nigdy nie przeżywała orgazmu (także w trakcie masturbacji) pomimo osiągania odpowiedniego stopnia podniecenia seksualnego. Zdolność kobiety do przeżywania orgazmu nie jest wrodzona a wyuczona i zależna od czynników biologicznych i psychicznych. Należą do nich najczęściej przewlekłe choroby, przyjmowane leki (także hormony), uzależnienia, cechy osobowości, lęki, doznane w przeszłości urazy, przekonania religijne, stresujące wydarzenia życiowe, konflikty między partnerami. Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji przyczyn zaburzenia poprzez farmakoterapię lub psychoterapię.

Jeśli brak orgazmu jest dla Pani problemem warto udać się do specjalisty, który na podstawie badań i szczegółowego wywiadu zdiagnozuje Pani problem oraz określi jego przyczynę by zaproponować odpowiednią metodę leczenia.

Masz problemy z orgazmem? A może jeszcze nigdy go nie miałaś... jak sobie z tym radzisz?
Podyskutuj na forum.

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.

Oceń 4,59 / 54 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: