Seks to zdrowie!

Poprawa nastroju i lepsze samopoczucie to dopiero początek korzyści, jakie daje nam miłość fizyczna...

Okazuje się, że udane życie intymne ma dużo silniejsze działanie na cały organizm. I zostało to potwierdzone w badaniach naukowych. Udowodniono, że seks przyspiesza przemianę materii, usprawnia pracę serca, polepsza stan naczyń krwionośnych, zwiększa produkcję hormonów, a nawet wzmacnia mięśnie.
Nic więc dziwnego, że specjaliści są w stanie ocenić już na pierwszy rzut oka, czy mamy satysfakcjonujące życie seksualne. – Widzę to właściwie w momencie, kiedy kobieta wchodzi do mojego gabinetu. Pacjentki aktywne seksualnie, bez zaburzeń, są bardziej pogodne, mimo że czasami poważnie chorują – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec, seksuolog i ginekolog. Regularne uprawianie seksu może być także idealnym sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej i psychicznej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rewelacje na temat zbawiennego wpływu seksu na zdrowie są w stu procentach wiarygodne. Czasem prawda leży pośrodku.

Działa jak tabletka przeciwbólowa
Zdaniem wielu mężczyzn seks jest najlepszym lekarstwem na ból głowy. Może dlatego tak trudno im zrozumieć typową kobiecą wymówkę: "nie dzisiaj, kochanie, boli mnie głowa". Ale nowe badania naukowców dowiodły, że kobiety mają trochę racji. Owszem, podczas szczytowania wydzielają się w mózgu endorfiny, zwane naturalnymi środkami przeciwbólowymi. – Natomiast trzeba wiedzieć, że działają one bardzo krótko, ok. 5 min, a to oznacza, że po chwili znieczulenie mija i ból wraca z taką samą siłą – tłumaczy Andrzej Depko. Dużo też zależy od tego, jaki ból głowy nam doskwiera. Tylko ten, wywołany stresem (tzw. napięciowy), może minąć dzięki relaksującym, czułym pieszczotom. Ale już typowy ból migrenowy zapewne się nasili. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów bólu głowy, które spowodowane są samym aktem seksualnym. I te, jak na ironię, aż czterokrotnie częściej miewają mężczyźni.

Dodaje urody i odmładza
Jeszcze niedawno wychwalano wpływ spermy na organizm kobiety. Były przypuszczenia, że wygładza cerę, poprawia jej koloryt i dodaje blasku! Teraz jednak lekarze weryfikują te rewelacje. – Od dawna znany jest przecież skład męskiego nasienia i wiadomo, że nie ma w nim żadnych substancji, które mogłyby działać w taki sposób – komentuje Andrzej Depko, seksuolog i neurolog. Owszem, skóra po stosunku jest bardziej elastyczna, jędrna, gładka, ma lepszy kolor, ale dzieje się tak nawet wtedy, gdy para używa prezerwatywy, a więc nie chodzi o kontakt ze spermą. Skąd więc taki efekt? W czasie zbliżenia krew krąży szybciej i rozszerzają się naczynia krwionośne. Dzięki temu skóra dostaje dodatkowe porcje tlenu i składników odżywczych, a włosy nabierają połysku. Podczas współżycia wydziela się też więcej serotoniny, która odpowiada za nasz dobry nastrój. To właśnie ona sprawia, że oprócz gładkiej cery na naszej twarzy widać promienny uśmiech. Sprawiamy zatem wrażenie młodszych i bardziej atrakcyjnych.

Relaksuje i odchudza
Zarówno kobiety jak i mężczyźni potrzebują seksu, by być w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Sekret wielu dobrych, długoletnich małżeństw tkwi w tym, że potrafią oddzielić seks od małżeńskich i domowych problemów. Dzięki temu współżycie zawsze kojarzy im się z czymś miłym. I mają z tego coraz więcej przyjemności. Bo gdy miejsca intymne są często przekrwione, zwiększa się ich wrażliwość na bodźce. Urolodzy dodają jeszcze aspekt zdrowotny i mówią wprost, że jeśli mężczyzna regularnie współżyje, to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty. Seks uodparnia nas jeszcze na inne choroby. Najnowsze badania z dziedziny psychoimmunologii wykazały, że w trakcie współżycia przybywa nam komórek wzmacniających naszą odporność, czyli limfocytów T. Seks może być też świetną kuracją odchudzającą. W czasie każdego stosunku spalamy ok. 400 kalorii, zaś długi, namiętny pocałunek zabiera nam kilkanaście kolejnych.

Oceń 5,00 / 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: