Nago naturalnie

W Polsce jest kilka tysięcy naturystów. Czy ich nagość eksponowana na plaży jest erotyczna?

fot. Edipresse Polska S.A.

Trudno pokonać barierę, która na plaży wytwarza się między tekstylnymi (ubranymi) a naturystami (nagusami). Gdy chciałam porozmawiać z jednym z naturystów o jego stroju, odparł, że zgodzi się, ale gdy i ja się rozbiorę. Nie jestem naturystką, odmówiłam, więc on zrezygnował z rozmowy.

– Tekstylny szuka podniet seksualnych, spaceruje od morza lub podgląda zza krzaków – wyjaśnia mi powody złości na tekstylnych inny naturysta, 48-letni Dobromir. – Patrzymy na nich z politowaniem i ze współczuciem, jak na osoby niższego gatunku.
– Drażnią mnie wycieczki oglądaczy – mówi 38-letni Piotr. – Przeważnie udają, że przechodzą, ale czasami rzucą wrednym komentarzem.
Dlatego na przykład względny spokój naturysta znajdzie na plaży dla golasów w Rowach – za nią jest już tylko Słowiński Park Narodowy, więc podglądacz nie może się tłumaczyć, że jest spacerowiczem. Naturyści mają w Polsce tylko jedną oficjalną plażę i kilkanaście zawłaszczonych, otoczeni są za to ciekawskimi spojrzeniami tysięcy ubranych podglądaczy.

Naturysta na brzuchu
Po co rozbierać się przy innych? – Relaks, luz, odpoczynek, nie ma szpanu tekstylnego, akceptacja siebie i swego partnera w otoczeniu – wylicza Dobromir. – A nade wszystko psychiczny kontakt z naturą. Można to porównać do pełnej wolności, do lotu ptaka.
– Naturyzm jest całkiem normalny i zgodny z naturą – mówi seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz. – Ludzie ci gromadzą się w danym miejscu, by oswoić się z nagością, poopalać się oraz pooddychać całym ciałem.
Naturyści oddychają ciałem, leżąc, grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze. – Super jest jeździć nago na rowerze, polecam – cieszy się Dobromir. Pierwszy raz był na plaży nudystów w Niemczech 27 lat temu. – Po drugim roku studiów pracowałem w Niemczech. W weekendy chodziliśmy z kolegami na plażę. Graliśmy w pokera: kto przegrywał, musiał się rozbierać. Za pierwszym razem byłem tak podniecony, że z kwadrans musiałem leżeć na brzuchu.
– Też tak musiałem leżeć, gdy pierwszy raz poszedłem na nagą plażę – wspomina 30-letni Karol. – Mieliśmy po 12 lat i oglądaliśmy z kolegami rozebrane kobiety.
– Gdy na plaży jesteśmy sami, kochamy się na łonie natury – opowiada 24-letnia Sabina, która ze swoim 34-letnim narzeczonym Pawłem od dwóch lat opala się na plażach naturystów. – Na plaży poznaliśmy kiedyś parę nowych znajomych i tak sobie jeździmy we czwórkę. Kochają się obok nas w tej pustce i tak sobie robimy dzidziusia. Oczywiście bez żadnych wymian, w swoich parach – podkreśla Sabina. Żeby poopalać się nago, muszą przyjechać z Łodzi do Warszawy lub nad Zalew Zegrzyński.
Piotr, który mieszka w małym miasteczku, opala się na łąkach nad Prosną lub w ogródku. Modę na opalanie nago przywiozły do jego miasteczka aktorki z wielkiego miasta – opalały się podczas wakacji na łące należącej do jednego z posłów na Sejm kontraktowy. Kobiety wiejskie nie pozwalały wtedy mężom prowadzać krów na łąkę. Piotr miał wtedy 15 lat. – Teraz mam trzy córki w wieku od 4 do 9 lat. Nie mieszkam z nimi, bo z żoną jestem w separacji. Ale jak byliśmy razem, to starałem się, by nagość nie była tematem tabu. Moje dzieci znają mnie nagiego – podkreśla Piotr (zdaniem Lwa-Starowicza nie ma nic złego w oswajaniu dzieci z nagością i zabieraniu ich na plażę naturystów).

Edipresse Polska S.A.
Oceń artykuł 16 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Chobnag2015.10.13 16:27
Nie lubię naturyzmu zbiorowego,ale lubię nagość indywidualną w plenerze.Z kobietą lub sam.Np.u znajomej na działce,osłoniętej prawie ze wszystkich stron,w to lato sporo byłem nago.Podlewałem grządki,kosiłem trawę itd.będąc w sandałach i czapce.Fajna sprawa,a czasami miałem wzwód i nie przejmowałem się tym.W pewnym sensie byłem wtedy naprawdę wyzwolony.
Naturysta od wielu lat2014.10.19 10:55
Nie wyobrażam sobie innego sposobu opalania. Na czas dojścia do plaży uszyłem sobie super-mini w kolorze opalonej skóry i zrzucam je jak tylko spotykam pierwszych naturystów. Nawet jak nie ma w okolicy takiej plaży, np. nad morzem, to na jakiejś wystającej gałęzi zawieszam to super-mini, aby ci przechodzący nie mogli się tłumaczyć, że zostali zaskoczeni sytuacją. Jak na razie nikt nie usiłował sprawdzić czy to prawda. Nie widzę powodu, aby opalać się w tekstyliach. Przecież wszyscy wiedzą jak genitalia wyglądają, a jeśli nie, to powinni się dowiedzieć jak najszybciej, bo uważam, że to jest nienaturalne. Ktoś pewnie powie, że to ekshibicjonizm? Kto nie potrafi tego rozróżnić, to podaję opis sytuacji, jaką widziałem na nieco starszej plaży nad Wisłą w Warszawie w okolicy Józefowa. Ktoś ubrany w prochowiec jak filmowy porucznik Colombo, podszedł do grupy nagich kobiet i chciał im coś pokazać. Łatwo sobie wyobrazić, co go spotkało i jak szybko uciekał.
Gość2013.04.04 19:27
Nie ma lepszego relaksu !!!! Naturyści od 30 lat - Dobromir z żoną /ten z artykułu/.
Gość2013.02.05 08:31
popisze z dziewczynami lubiace naturyzm 781485869
Kaśka2010.10.04 22:17
Gdy miałyśmy po 17 lat opalałyśmy się na plaży w Rowach. Było wspaniale - piękna opalenizna - niezapomniane wakacje, Teraz mam chłopaka i nie mam pojęcia jak namówić go do naturyzmu :( A podobno to faceci są odważniejsi ?
cebula2009.11.24 18:15
ok to zdrowe
cebula2009.11.24 18:14
ok to zdrowe
Masa Łysy 2007.09.02 06:03
Czekam na ta jedyna ceny czas ucieka a jej nie ma ?! nie chce dluzej juz czekac
bsavon2009.05.12 19:58
podoba mi się naturalizm i chciałbym zostać naturystą tylko niewiem gdzie jest najbliższa plaża naturystów?
M.2009.05.01 16:33
moim zdaniem bycie naturyści to ludzie szczęśliwi- w pełni akceptujący siebie, swoje ciało. Ludzie niezamknięci w niewygodnych ramach konwenansów. Coś wspaniałego. Moim marzeniem jest, by ktoś narysował mnie nagą, nie licząc potem na seks. Niestety jeszcze wiele czasu upłynie, nim będę miała szansę pozować...:(
StellaMara2007.08.09 09:20
Naturyzm jest jak najbardziej naturalny i nie ma nic zdrożnego w chodzeniu nago :-) Sama jestem naturystką. odkryłam to 5 lat temu i daje mi to wiele radości!
Masa Łysy 2007.09.02 06:02
Czekam na ta jedyna ceny czas ucieka a jej nie ma ?! nie chce dluzej juz czekac
Łysy2007.09.02 05:58
Najwiecej witaminy maja tylko nasze polskie dziewczyny pozdrawiam Masa Łysy