Minipigułka - pigułka hormonalna

pigułki hormonalne
Pigułka hormonalna inna niż wszystkie
/ 13.11.2008 10:03
pigułki hormonalne
Mini pigułka hormonalna, różni sie od zwykłej tym, że zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami.

Pigułka ta zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność. Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Może powodować nieregularne cykle, plamienia międzymiesiączkowe.

Wskaźnik Pearla dla minipigułki: 0,7–1.

Nie wszystkie kobiety mogą brać tabletki dwuskładnikowe, a więc takie, które zawierają obydwa żeńskie hormony. Zawarty w nich syntetyczny estrogen może niebezpiecznie zwiększać krzepliwość krwi. Wprawdzie dzisiejsze pigułki mają bardzo mało tego hormonu, jednak nie zaleca się ich kobietom chorym na miażdżycę i z niewydolnością serca, a także tym, które mają bardzo wysoki poziom cholesterolu. Również kobiety powyżej 35. roku życia, które palą bardzo dużo papierosów, nie powinny stosować tabletek dwuskładnikowych. Znajdujący się w nich syntetyczny estrogen może potęgować niekorzystne działanie nikotyny na naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko powstania zakrzepów. Syntetycznego estrogenu nie wolno również zażywać kobietom karmiącym piersią oraz chorym na cukrzycę. Do niedawna kobiety, które bały się niekorzystnego działania etynyloestradiolu, musiały rezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Dzisiaj już nie muszą. Specjalnie dla nich stworzono nowe jednoskładnikowe tabletki mini, które zawierają jedynie progestagen. Pigułka jednoskładnikowa wymaga jednak dużej samokontroli.

Jeśli chcesz, by była skuteczna, musisz zażywać ją zawsze o tej samej porze. A spóźnić się możesz tylko o 3 godziny, a nie jak w przypadku pigułki dwuskładnikowej o 12. Poza tym pigułki, które nie zawierają etynyloestradiolu, mogą częściej wywoływać niespodziewane plamienie międzymiesiączkowe. Pierwszą minipigułką dostępną w Polsce od 2002 roku jest Ceraztte.

Redakcja poleca

REKLAMA