Wyścig z czasem

Na zastosowanie pigułki po stosunku masz tylko 72 godziny. Nie pozwól sobie odebrać tej szansy.

 
W Polsce z tabletek antykoncepcyjnych po stosunku korzysta 69 tys. kobiet rocznie, we Francji ponad 80 tys. miesięcznie. Ale to wcale nie oznacza, że Polki rzadziej zapominają się w łóżku. Po prostu nie wiedzą o istnieniu pigułki "po", która nie usuwa ciąży, a jedynie jej zapobiega.

W USA każda kobieta, może zadzwonić na bezpłatną infolinię, by uzyskać numer telefonu lekarza, który najszybciej przywiezie jej awaryjną, czyli skuteczną po stosunku, tabletkę antykoncepcyjną. W Polsce nawet wśród lekarzy zdarzają się tacy, którzy nie akceptują żadnych metod zapobiegania ciąży poza kalendarzykiem i z zasady odmawiają przepisania tabletek antykoncepcyjnych. Pigułka "po" jest najczęściej mylona z pigułką wczesnoporonną.
Tabletka "po" nie usuwa jednak ciąży, ale jej zapobiega. Oczywiście lepiej jest regularnie i świadomie stosować środki antykoncepcyjne jeszcze przed stosunkiem, ale jeśli kobiecie zdarzyła się chwila zapomnienia, powinna wiedzieć, że istnieje metoda, która uchroni ją przed przypadkową ciążą.

Tabletka pierwszej pomocy
PostinorDuo
to jak na razie jedyna dostępna w Polsce pigułka "po". Jest na rynku od 20 lat, ale niewiele kobiet wie o jej istnieniu. Podobnie jak minipigułki antykoncepcyjne zawiera syntetyczny odpowiednik tylko jednego żeńskiego hormonu: progesteronu.
Od zwykłej tabletki różni się dużo większą jego dawką. Zastosowanie tej pigułki daje kobiecie około 97 proc. pewności, że nie zajdzie w ciążę. Dużo zależy jednak od tego, jak szybko po stosunku weźmie pigułkę. Jeśli uda się to w ciągu 24 godzin po zbliżeniu, ryzyko zajścia w ciążę ogranicza się do zaledwie 0,4 proc. Antykoncepcja "po" jest możliwa dlatego, że do zapłodnienia nie dochodzi podczas stosunku, ale kilkanaście godzin później. Działanie pigułki "po" zależy od fazy cyklu, w jakim akurat jest kobieta. Tabletka połknięta przed owulacją, czyli przed 12–14 dniem cyklu, hamuje lub opóźnia proces jajeczkowania. Jajeczko zostaje zatrzymane w jajniku i nie dochodzi do spotkania z plemnikiem.

Oceń 3,18 / 11 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz