Zastrzyk antykoncepcyjny - działanie i skuteczność

Zastrzyk antykoncepyjny fot. Fotolia
Szukasz skutecznej i wygodnej metody antykoncepcji? Dowiedz się wszystkiego o działaniu i skuteczności zastrzyku antykoncepcynego
Marta Wilczkowska / 06.11.2013 09:08
Zastrzyk antykoncepyjny fot. Fotolia

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?


Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Zastrzyk antykoncepcyjny - jakie ma plusy?


Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna (wskaźnik Pearla dla zastrzyku hormonalnego: 0–1) i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Jeden zastrzyk domięśniowy wystarcza na trzy miesiące. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Nie zawiera estrogenu, może być więc stosowany przez kobiety karmiące oraz narażone na zakrzepy i zatory.

Zastrzyk antykoncepcyjny - jakie ma minusy?


Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować:
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • tycie,
  • stosowany długo także osteoporozę,
  • na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.

Przy stosowaniu tej metody częściej może występować niespodziewane plamienie międzymiesiączkowe, które ustępuje po kilku cyklach. Wadą zastrzyku jest to, że nie można przerwać jego działania. Jeśli u kobiety pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne, będzie na nie narażona aż przez trzy miesiące.

Czytaj także:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A.

Redakcja poleca

REKLAMA