Antykoncepcja w 12 odsłonach

Pytania o antykoncepcje i najbardziej wiarygodne odpowiedzi ekspertów

pigułki, antykoncepcja

Każda z nas w jakimś momencie życia szuka idealnego sposobu zapobiegania ciąży. Ale nawet, gdy już go wybierze, zwykle ma mnóstwo pytań o to, czy jest bezpieczny i jak go właściwie stosować, żeby działał naprawdę skutecznie. Najlepiej na wszystkie wątpliwości odpowie oczywiście ginelokog, jednak nie zawsze podczas wizyty jest wystarczająco dużo czasu, by otrzymać wyczerpującą odpowiedź. Pewnie stąd tak wiele listów, które przychodzą do redakcji. Zebraliśmy pytania powtarzające się najczęściej i poprosiliśmy naszą konsultantkę – profesor Violettę Skrzypulec – o wyjaśnienia.

1. Czy to prawda, że są pigułki antykoncepcyjne, które pomagają schudnąć, a niektóre nawet działają jak afrodyzjaki?


Odpowiedź: To raczej chwyt reklamowy. W najnowszych tabletkach stosuje się wprawdzie hormony, które zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie, zatem przyjmowanie takich tabletek może spowodować nieznaczną utratę wagi. To właśnie reklamowane jest jako odchudzanie. Podobnie sprawy się mają, jeśli chodzi o działanie pobudzające libido. U niektórych kobiet fakt zatrzymania owulacji powoduje spadek ochoty na seks, ale u innych wręcz odwrotnie: brak lęku przed ciążą sprawia, że są bardziej chętne.

Nasza rada: Jeśli twoja pigułka znacznie obniża ci libido albo sprzyja tyciu, skonsultuj się z lekarzem, by zamienić ją na inną.

2. Niedawno w aptekach pojawił się nowy środek antykoncepcyjny: krążek dopochwowy Nuva Ring. Czy warto zrezygnować z pigułki i zamienić ją na ten krażek? Jak się go zakłada?

Odpowiedź: Pierścień Nuva Ring działa podobnie jak pigułka i ma też taką samą skuteczność antykoncepcyjną. Podstawowe różnica jest taka, że hormony uwalniane są bezpośrednio w pochwie (w ten sposób omijany jest przewód pokarmowy, co powoduje, że dawka leku we krwi jest minimalna), no i oczywiście nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Pierścień umieszcza się samodzielnie. Pozostaje on tam przez trzy tygodnie, a potem powinien zostać wyjęty (w tym samym dniu tygodnia, w którym go włożono np. w sobotę). Po kolejnych siedmiu dniach (w tym czasie występuje krwawienie) należy włożyć nowy pierścień. Kobiety twierdzą, że podczas współżycia jest on właściwie niewyczuwalny. Zdarza się (choć bardzo rzadko), że wypadnie, wtedy wystarczy go wypłukać i włożyć ponownie.

Nasza rada: Przed zastosowaniem pierścienia (podobnie jak pigułki) należy pójść do ginekologa i wykonać zalecone przez niego badania.

3. Jaki wpływ na przyszłą ciążę (i dziecko) może mieć długotrwałe stosowanie hormonów?

Odpowiedź: Hormony zawarte w pigułce antykoncepcyjnej nie kumulują się w organizmie. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa dla ewentualnej ciąży. Już w następnym miesiącu po odstawieniu tabletek powinien wrócić właściwy cykl miesiączkowania, a więc także płodność. Antykoncepcja nie wpływa również na częstość ciąży bliźniaczej.

Nasza rada: Czasem powrót do płodności przedłuża się do 3–4 miesięcy i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak po tym czasie cykl nie powróci, idź do lekarza.

Oceń 3,53 / 81 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz