Polki.pl
kom. (0)

Ryzyko wystąpienia gestozy w kolejnej ciąży

Ryzyko wystąpienia gestozy w kolejnej ciąży

Cztery lata temu w 36. tygodniu ciąży stwierdzono u mnie gestozę. Znalazłam się w szpitalu. Wysokie ciśnienie, białkomocz i opuchlizna nie ustępowały. Na początku 37. tygodnia zrobiono mi cesarkę. Córeczka urodziła się zdrowa, 10pkt, 2500g, 50cm. Wszystko skończyło się dobrze. Mimo to boję się zajść drugi raz w ciążę, choć bardzo bym chciała. Boję się, żeby historia się nie powtórzyła. Mogę już nie mieć tyle szczęścia co za pierwszym razem. A jak choroba pojawi się wcześniej? Jakie jest prawdopodobieństwo, że w drugiej ciąży też
będę miała gestozę?


Agula
Naturalną skłonność do wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą wykazują młode pierwiastki, ciężarne u których w przeszłości wystąpiło nadciśnienie ciążowe lub rzucawka, ciężarne z chorobami nerek oraz ciężarne z nadciśnieniem idiopatycznym. Na szczęście u pani nie wystąpiła rzucawka bo wówczas ryzyko wystąpienia w kolejnej ciąży stanu przedrzucawkowego oraz rzucawki wynosi aż 20% („Położnictwo praktyczne i operacje położnicze” W. Pschyrembel). W drugiej ciąży gestoza wcale nie musi się powtórzyć. Jednak jeśli zdecyduje się pani na ciążę, musi ona być stale monitorowana przez specjalistę. Najlepiej jeśli będzie pani miała swój aparat do mierzenia ciśnienia. Rozumiem pani strach i obawy- ale proszę chociaż próbować być dobrej myśli. Może warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem?

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna

Oceń 4,00 / 1

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Ciąża

Skomentuj Ryzyko wystąpienia gestozy w kolejnej ciąży

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Ryzyko wystąpienia gestozy w kolejnej ciąży

 • Kaszel w ciąży a ryzyko skracania się szyjki macicyCiążaKaszel w ciąży a ryzyko skracania się szyjki macicyJestem w 18. tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie kontrolnej było wszystko dobrze, ostatnio dopadł mnie suchy kaszel, który trzyma mnie jeszcze.więcej »
 • Ruchy płodu w kolejnej ciążyCiążaRuchy płodu w kolejnej ciążyDziś mija 17 tydzień mojej ciąży. To drugie dziecko, a ja nie czuję ruchów..więcej »
 • W ciąży w HolandiiCiążaW ciąży w HolandiiNa stałe mieszkam w Holandii, tutaj mają bardzo dziwne podejście do kobiet w ciąży, jestem w 5 tygodniu wiem to z testu, który zrobiłam w domu i jak powiedziałam lekarzowi rodzinnemu (bo lekarz pierwszego kontaktu tutaj...więcej »
 • Bakterie w moczu w ciążyCiążaBakterie w moczu w ciążyNa początku ciąży po pierwszych wynikach wykryto bakterie w moczu. Zastosowano antybiotyk: Duomox 500 mg. Następne wyniki też okazały się złe więc zrobiono posiew moczuwięcej »
 • Być w ciąży w IrlandiiCiążaByć w ciąży w IrlandiiJestem w 12. tygodniu ciąży. Ostatnio zdarzyło mi się, że krwawiłam. Pojechałam do szpitala- tam czekałam około 6h żeby mnie przyjęli.więcej »
 • Nospa w ciąży i magnezCiążaNospa w ciąży i magnezCzy nospa w ciąży i magnez w ciąży pomogą na twardnienie brzuszka w 29 tygodniu ciąży? Czy to nie jest za słaby lek? Czy nospa w ciąży może zagrozić dziecku?więcej »
 • Anemia w ciążyCiążaAnemia w ciążyJestem w 7 miesiącu ciąży. Do niedawna czułam się naprawdę świetnie, pełna energii i praktycznie nie czułam, że jestem w ciąży ;) Teraz natomiast zaczęły garściami wypadać mi włosy i się kruszyć, pojawiły...więcej »
 • Ból brzucha w ciążyCiążaBól brzucha w ciążyJestem w 30 tygodniu ciąży, od czasu do czasu boli mnie brzuch w dole jak przed okresem, czasami dół pleców i strasznie rwie mnie w pachwinach zwłaszcza jak wstaję. Nie wiem czy powinnam iść do lekarza, czy to normalne...więcej »
 • Trzy poronienia i Provera w ciąży?CiążaTrzy poronienia i Provera w ciąży?Jestem między 5-6 tyg. ciąży. To moja 4 ciąża. Poprzednie 3 poroniłam bardzo wcześnie (1 w 8 tyg. 2 kolejne w 5 tyg.). Przebywam w Szwecji gdzie mają bardzo zróżnicowane w stosunku do polskiego podejście do badania...więcej »
 • Wczasy w ciążyCiążaWczasy w ciążyJestem w 14 tygodniu ciąży... mam takie pytanko... na początku sierpnia mamy z mężem zaplanowane wczasy we Włoszech. Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny latać samolotami i przebywać w tak ciepłych krajach.więcej »
 • Gorączka w ciążyCiążaGorączka w ciążyJestem w 6 tygodniu ciąży i mam gorączkę 37-37.5 stopni, która utrzymuje się od 2 dni. Nie mam żadnych objawów grypy. Co mogłoby mi pomóc na obniżenie jej? Byłam u lekarza tu w UK ale przepisał mi antybiotyki,...więcej »
 • Opieka medyczna w czasie ciążyCiążaOpieka medyczna w czasie ciążyJestem w 6 tygodniu ciąży, obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii i jestem załamana tutejszą opieką zdrowotną. Otóż pierwsze jakiekolwiek badania będę miała dopiero zrobione w 12 tygodniu ciąży, ale nie mówię tu o...więcej »
 • Wymioty w 4. miesiącu ciążyCiążaWymioty w 4. miesiącu ciążyWitam. Jestem obecnie w 4 miesiącu ciąży i zaniepokoiły mnie trwające w dalszym ciągu wymioty, które są tak intensywne jak na początku ciąży.więcej »
 • Plamienie w ciążyCiążaPlamienie w ciążyJestem w 6 tygodniu ciąży, wystąpiło u mnie plamienie z dróg rodnych, odmówiłam przyjęcia mnie do szpitala, gdyż mam małe dziecko (8-miesięczny synek) i nie miałam go z kim zostawić. Biorę leki, jak mi lekarz...więcej »
 • Zobacz podobne do Ryzyko wystąpienia gestozy w...więcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dziecko