Polki.pl
kom. (2)

Rumianek niesie ukojenie

Niby zwykły, niepozorny, bardzo rozpowszechniony chwast a jednak rumianek to roślina, którą człowiek z powodzeniem wykorzystuje od wieków.

Ma biało – żółte kwiatostany, które wyglądają jak pojedyncze kwiaty. Łatwo go odróżnić od zbliżonych wyglądem roślin. Wystarczy obejrzeć dno kwiatostanu, które jest wypukłe i w środku puste. Do zaparzania herbatek o bardzo szerokim zastosowaniu oraz do produktów medycznych i kosmetycznych używa się tzw. koszyczka.Rumianek niesie ukojenie

Na podrażnioną skórę

Herbatka z rumianku ma miły, charakterystyczny zapach. Zawdzięcza go olejkowi eterycznemu zawierającemu chamazulen. Herbatkę stosuje się jako środek uspokajający, rozkurczający, lekko przeciwbólowy. Ułatwia trawienie, działa wiatropędnie, przeciwzapalnie. Preparaty zawierające rumianek łagodzą podrażnienia skóry. Zwykłą herbatką można także przemywać skórę z ropnymi zmianami (także trądzikową).

Łagodny dla noworodka

Rumianek jest tak łagodny i bezpieczny, że należy do dwóch ziół (obok kopru włoskiego), które bez obaw można stosować u noworodków. Przy bólach brzusznych, kolkach, biegunkach, problemach z trawieniem - podajemy im lekko osłodzoną herbatkę z rumianku. Dorosłym zaleca się rumiankowy napar przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych układu trawiennego. Ruminek pomoże również w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Warto też pić filiżankę rumianku przy stanach podenerwowania.
Zaparzając herbatke należy pamiętać aby jej nie gotwać. Trzeba zalać łyżkę kwiatostanów ok. 200 ml. gorącej wody i parzyć pod przykryciem ok. 20 minut.

MWMEDIAOceń 4,00 / 1

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Ziołolecznictwo

Skomentuj Rumianek niesie ukojenie

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Rumianek niesie ukojenie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Zdrowie