Kłopoty z nastolatkiem

Koledzy twojego nastolatka mają na niego zły wpływ? Słabo się uczy, późno wraca, zaczął palić papierosy? Zobacz, jak temu zaradzić.

psychologia, bunt nastolatka

1. Rozmawiaj z dzieckiem. Interesuj się tym, jak czuje się w rodzinie, szkole, czy przeżywa jakieś problemy. To ważne, bo młodzi ludzie często źle dobierają sobie kolegów z powodu niedostatecznego wsparcia rodziców. Osamotnieni w domu, lgną do podobnie zagubionych rówieśników, licząc na ich akceptację i zrozumienie.

2. Spróbuj bliżej poznać towarzystwo nastolatka. Pytaj syna o imiona jego kolegów, zainteresowania, dowiaduj się, gdzie razem bywają, co porabiają itp. Warto też zachęcać dziecko, by zapraszało znajomych do domu. Może się wówczas okazać, że to w gruncie rzeczy porządni chłopcy, a sygnały, które cię niepokoją, to po prostu efekt młodzieńczego buntu.

3. Ustal z synem jasne zasady dotyczące jego zachowania. Musi przyjąć, że to, co szkodzi jego zdrowiu (np. papierosy) i zagraża bezpieczeństwu (np. nocne powroty z imprez), jest absolutnie zabronione. Jednak niektóre z reguł (np. pora odrabiania lekcji) możecie negocjować. Pamiętaj, dzieci schodzą na złą drogę także z powodu nadmiernej kontroli rodziców!

Unikaj prawienia kazań. Tak nie dotrzesz do nastolatka. By nawiązać z nim kontakt, trzeba go też uważnie słuchać.

Działaj zdecydowanie, gdy syn np. sięga po narkotyki czy kradnie. Konieczna jest wtedy pomoc ze strony psychologa.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka