Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi?

Wyczułaś guzek w piersi? Nie wpadaj w panikę. Prawdopodobnie jest zupełnie niegroźny. Nie stawiaj jednak diagnozy sama. Idź do lekarza.

guzek w piersi - co robić gdy wyczujesz
fot. Fotolia

Stałaś pod prysznicem. Wyczułaś niewielki guzek. Od razu pomyślałaś: rak!

W ten sposób reaguje bardzo wiele kobiet. Co gorsza, obawiając się potwierdzenia swoich przypuszczeń, wiele z nich odkłada wizytę u lekarza. Wbrew zdrowemu rozsądkowi. Bo przecież gdyby rzeczywiście to był rak, to im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe są szanse na powrót do zdrowia. W rzeczywistości większość wykrywanych guzków piersi nie ma jednak nic wspólnego z rakiem. Zmiany te mają charakter łagodny.

Skąd się bierze guzek w piersi?

Komórki gruczołów piersiowych są bardzo podatne na wpływ hormonów wydzielanych przez jajniki. W rezultacie, w czasie całego cyklu menstruacyjnego piersi ciągle się zmieniają: w różnych jego fazach są albo bardziej miękkie, albo bardziej spoiste, czasem bywają nabrzmiałe. Kobieta, która regularnie, co miesiąc, bada piersi, może te zmiany z łatwością zaobserwować. Jest też w stanie wykryć w nich wszelkie nieprawidłowości – np. różne guzki, zgrubienia.

Takie nieprawidłowości w piersiach mogą pojawić się u każdej kobiety w wieku przedmenopauzalnym. Na szczęście zwykle są jedynie odchyleniem od normy, które jest związane ze zmianami hormonalnymi. Nie są chorobą. Lekarze określają je jako łagodne zmiany w piersiach. Są trzy rodzaje takich łagodnych guzków, przy czym każdy z nich powstaje na różnych etapach życia kobiety.

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,53 / 160 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka