Czy leki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

Boisz się, że zaszkodzisz maleństwu, które w sobie nosisz, gdyż na samym początku brałaś tabletki? Spokojnie. Ginekolog wyjaśnia, jak takie leki mogą wpłynąć na płód.

ciąża, kobieta

Niestety, nie wiedziałam, że jestem w ciąży i łykałam tabletki przeciwbólowe. Musiałam, bolała mnie strasznie głowa... Boję się, że coś stało się maleństwu. A co będzie, jeśli w ciąży zachoruję? Czy są jakieś leki dla ciężarnych?
Zosia


Zdarza się, że przyszłe mamy nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży i przyjmują w tym czasie leki.
Ale spokojnie, mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu komórki zarodka, które w tym czasie są niemal identycznych, jeśli ulegną uszkodzeniu, zostają zastąpione zdrowymi.

Po tym czasie zaczynają się przekształcać w zawiązki narządów – uszkodzenie grupy komórek może doprowadzić do powstania wady rozwojowej, ale zdarza się to naprawdę rzadko.

Trzeba wziąć też pod uwagę wrażliwość komórek zarodka na szkodliwe działanie leku oraz dawkę i czas jego zażywania. Przyjmowanie medykamentów, nawet takich, które – jak udowodniono – mają szkodliwy wpływ na płód, nie u wszystkich ciężarnych spowoduje wystąpienie objawów (np. obumarcie zarodka czy płodu, powstanie wady wrodzonej). Udowodnio­no też, że stosowanie danego leku powoduje różne skutki u różnych dzieci.

Wszystkie leki podzielono na pięć grup pod względem wpływu na ciążę. Kategoria A to leki, których stosowanie w ciąży jest bezpieczne dla płodu. Do kategorii B zalicza się substancje, które przebadano na zwierzętach i które doświadczalnie nie wykazały, że istnieje ryzyko dla płodu (ale nie przeprowadzono takich badań u ludzi). Kategoria C to leki, którym w badaniach na zwierzętach dowiedziono, że są szkodliwe dla płodu. Do kategorii D należą leki, którym udowodniono ryzyko dla płodu, i stosowane mogą być tylko w wypadku zagrożenia życia ciężarnej. Kategoria X to leki, których nie wolno stosować w ciąży.

W okresie ciąży z grupy leków przeciwbólowych można przyjmować paracetamol (w uzasadnionych sytuacjach). Lepiej ich jednak unikać w pierwszym trymestrze, w czasie kształtowania się narządów. Przyjmowanie innych leków przeciwbólowych trzeba skonsultować z lekarzem.

Na pytanie odpowiedziała: dr n. med. Renata Jaczyńska - specjalista ginekolog-położnik

Masz pytanie dotyczące ciąży? Zadaj je na ciazaporod.pl

Mamo To Ja
Oceń artykuł 16 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
krokus2013.05.29 16:28
czy takie leki jak depakine chrono,seronil,atarax ,haloperidol UNIA mogą mieć zły wpływ na ciązę mojej żony ?
Gość2012.07.09 12:31
I ordered a remenclpeat pair of fitness walking tips (Pavement Paws) and have used them several times. The tread was almost completely worn off after first use and is now just a nub like my year old tips that I was replacing. I emailed to request remenclpeat of the sub-standard quality of the tips I received, but because I was on vacation and did not actually start using the tips 1 week before the 30 days after receipt, I am not able to return for a full refund. I did not expect them to wear away so quickly, certainly not afte only a few (2x) uses maybe after 6 mos to 1 yr. Perhaps I should have tried to find the original tips made by Leki. I will have to eat the cost and order another set.Sincerely,Mary Stoeker{amazon:3}
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka