Wrzody a ciąża

Ginekolog podpowiada, co powinna zrobić ciężarna, gdy cierpi na chorobę wrzodową.


Jestem we wczesnej ciąży. Sen z oczu spędzają mi wrzody, które dokuczają mi dwa razy w roku (jesienią i wiosną). Czasem muszę brać leki, ale te najskuteczniejsze są w ciąży zakazane. Jak poradzę sobie, gdy przyjdzie jesień? Czy choroba może niekorzystnie wpłynąć na ciążę i czy ciąża może nasilić objawy?


Proszę się nie obawiać, choroba wrzodowa rzadko daje o sobie znać w czasie ciąży. To dzięki ochronnemu działaniu estrogenów na śluzówkę żołądka i dwunastnicy, które zmniejszy objawy choroby.

Radzę jednak przestrzegać diety, nie pić kawy ani alkoholu (nie tylko z powodu choroby), nie przyprawiać mocno dań, ale za to skorzystać z domowych sposobów przynoszących ulgę, tzn. pić napar z siemienia lnianego.

konsultacja dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog położnik

Jesteś w ciąży i coś Ciebie zaniepokoiło? Porozmawiaj o tym na forum polki.pl

Mamo To Ja
Oceń artykuł 60 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Ania862011.04.08 14:57
Witam proszę mi napisac co mam zrobic jestem w 10tygodniu ciązy wyskoczył mi wrzód w okolicach bikini bolący i twardy oraz bardzo zaczerwieniony z końcówką ropna, nie wycikałam go i sam sie tez nie wycisął. Pobolał a teraz sie chowa do śroka z ta ropą , boje sie żeby to niemiało wpływu na dziecko. Prosze mi napisac czy dziecko jest bezpieczne. Poszłabym do lekarza ale jestem w anlii mieszkam tu i tutaj chodzi sie do połoznej jak jeej pokazuje jakies chroski to twierdz że w ciąży wychodza jakies taminne zmiany n askórze. Bardo proszze napisać mi co mam robic jak takie coś mi wyjdzie jeszcze może co mam przykładać bo bardzo sie boję.
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka