Jak leczyć nadżerkę

Czy nadżerka to groźna choroba? Jak ją leczyć? Na pytania odpowiada ginekolog.

kobieta, uśmiech


Mój ginekolog powiedział, że mam nadżerkę. Dodał też, żebym się nie martwiła, bo leczenie nie jest trudne. Co to za choroba, skąd się bierze i jakie są metody jej leczenia? Beata


Nadżerka to intensywnie czerwona plamka o brodawkowatej powierzchni na szyjce macicy. Nazwa sugeruje, że polega ona na uszkodzeniu normalnego nabłonka, czyli jest raną.


Tymczasem to miejsce pokrywa nabłonek, ale nieprawidłowy.


Często za powstanie nadżerki odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe. Pojawia się w ciąży, przy zaburzeniach hormonalnych, czasem po urazach mechanicznych, np. podczas porodu czy zabiegów ginekologicznych. Może być następstwem zmian zapalnych.


Małe nadżerki leczą się samoistnie. Przy większej na początku stosuje się doustne leki przeciwzapalne, globulki dopochwowe i tzw. koagulację chemiczną (smarowanie nadżerki preparatem złuszczającym).


Zamrażanie (krioterapia), elektrokoagulacja (wypalanie prądem), niszczenie laserem – to kolejne metody usuwania nadżerek. O ich zastosowaniu decyduje ginekolog.prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik

Twoje Dziecko
Oceń artykuł 8 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2012.10.27 11:07
Witam Miałam wczoraj zamrażaną nadżerkę. Dowiedziała się dopiero dzisiaj że to się robi po miesiączce. Byłam tak zestresowana tym zabiegiem z enawet nie pamiętam czy mnie o to zapytał. Okres mam miec za 6 dni. Jestem przerażona,czy coś mi zagraza w związku z tym.
Gość2012.10.20 18:19
Najlepiej juz na samym początku kiedy lekarz stwierdzi nadżerke trzeba poddac sie zabiegowi. Ja w neomedzie mialam robiony zabieg krioterapii. bez bolesnie i na prawde bardzo szbko.
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka