Jak leczyć nadżerkę

kobieta, uśmiech
Czy nadżerka to groźna choroba? Jak ją leczyć? Na pytania odpowiada ginekolog.
/ 01.07.2016 15:50
kobieta, uśmiech


Mój ginekolog powiedział, że mam nadżerkę. Dodał też, żebym się nie martwiła, bo leczenie nie jest trudne. Co to za choroba, skąd się bierze i jakie są metody jej leczenia? Beata

Nadżerka to intensywnie czerwona plamka o brodawkowatej powierzchni na szyjce macicy. Nazwa sugeruje, że polega ona na uszkodzeniu normalnego nabłonka, czyli jest raną.


Tymczasem to miejsce pokrywa nabłonek, ale nieprawidłowy.


Często za powstanie nadżerki odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe. Pojawia się w ciąży, przy zaburzeniach hormonalnych, czasem po urazach mechanicznych, np. podczas porodu czy zabiegów ginekologicznych. Może być następstwem zmian zapalnych.


Małe nadżerki leczą się samoistnie. Przy większej na początku stosuje się doustne leki przeciwzapalne, globulki dopochwowe i tzw. koagulację chemiczną (smarowanie nadżerki preparatem złuszczającym).


Zamrażanie (krioterapia), elektrokoagulacja (wypalanie prądem), niszczenie laserem – to kolejne metody usuwania nadżerek. O ich zastosowaniu decyduje ginekolog.



prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA