Zimowy spacer - jak przygotować noworodka

Zimowy spacer - jak przygotować noworodka fot. Fotolia
Boisz się, że smyk jest za mały na spacer zimą? Wcale tak nie jest! Zobacz, jak go do niego przygotować!
Agata Bernaciak / 13.02.2014 11:20
Zimowy spacer - jak przygotować noworodka fot. Fotolia

1. Czy zimą mogę sobie darować spacery z maluszkiem?

Nie. Nawet dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny. Spacery są ważne, bo dzięki nim organizm maluszka hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Noworodek może również pooddychać świeżym powietrzem. Dzięki nim lepiej śpi i ma większy apetyt.

2. Kiedy po raz pierwszy wyjść z dzieckiem na dwór?

Jeśli dzidziuś jest zdrowy i urodził się w terminie, możesz z nim wyjść, gdy ma 3, 4 tygodnie. Jeśli przyszedł na świat zbyt wcześnie, poczekaj z tym, bo wcześniaki ważące niewiele ponad dwa kilogramy są szczególnie wrażliwe na wychłodzenie – należy wtedy opóźnić pierwsze zimowe spacery o 2,3 tygodnie.

3. Jak przygotować noworodka do pierwszego wyjścia?

U maluszków mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni wykształcone – dziecko łatwo się wychładza i łatwo przegrzewa. Do niższych temperatur lepiej przyzwyczajać je stopniowo. Rozpocznij 2 tygodnie po narodzinach dziecka. Owiń je w rożek i wnieś do wywietrzonego pokoju. Jeśli nie marznie, zacznij werandowanie.

4. Na czym polega werandowanie?

Ubierz dziecko jak na spacer i ułóż je w wózku blisko otwartego okna. Zacznij od kilku minut, następnego dnia otwórz okno na kwadrans itd. Po kilku dniach werandowania wystaw wózek na balkon. Jeśli dobrze znosi chłodne powietrze i nie marznie, możesz z nim wyjść na dwór, gdy ma trzy, cztery tygodnie.

5. Co zrobić przed wyjściem z domu?

Przede wszystkim nakarm maluszka – jesienią i zimą trudno robić to na dworze. Poza tym dziecko, które ma pełny brzuszek, jest spokojniejsze i mniej marznie. Nałóż mu też czystą pieluszkę, bo mokra może chłodzić. Zanim ubierzesz malucha w kombinezon, przygotuj wszystko, co będzie potrzebne. Opatulony nie może czekać, aż znajdziesz klucze czy komórkę.

6. Czy smarowanie buzi kremem jest konieczne?

Tak. Skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, więc bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Mróz, który nie zrobi tobie krzywdy, u dziecka może spowodować odmrożenie. Skórę trzeba też chronić przed zwykłym chłodem, wiatrem i wilgocią.

7. W co ubrać maleństwo?

Zimą najlepiej ubierać maluszka na cebulkę: powietrze między warstwami odzieży jest dodatkową warstwą izolacyjną. Dziecko powinno mieć:
  • Koszulkę, kaftanik i śpioszki. Najlepiej z bawełny, która jest przewiewna.
  • Dwie czapeczki. Cienką, bawełnianą i cieplejszą, np. z polaru. Muszą osłaniać uszy.
  • Rękawiczki. Bez palców i na tyle długie, by włożyć je pod mankiet kombinezonu.
  • Pajacyk. Albo ciepłą bluzę lub sweterek.
  • Jednoczęściowy kombinezon. Wybierz łatwy do wkładania, z rękawiczkami i materiałowymi butkami.
Tak ubrane dziecko włóż do śpiworka, a jeśli trzeba, przykryj również kocykiem.

8. Co zabrać ze sobą?

Dodatkowy kocyk. Może się przydać, gdy dziecko zmarznie albo trzeba będzie wyjąć je z wózka. Spakuj też folię przeciwdeszczową, ale używaj jej tylko wtedy, gdy to konieczne (np. gdy zaskoczy was zacinający, lodowaty deszcz).

9. Jak długo może trwać zimowy spacer?

To zależy od wieku i kondycji dziecka oraz od pogody. Pierwsze spacery powinny być krótkie (kwadrans do pół godziny), potem – jeśli pogoda jest ładna – można je wydłużać.

10. Skąd wiadomo, że dziecku jest ciepło?

Dotknij jego karczku. Jeśli jest suchy i ciepły, wszystko jest w porządku. Chłodny – dziecku jest za zimno. Gorący i spocony – jest ubrane za ciepło.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej, opublikowanego w magazynie Twój Maluszek

Redakcja poleca

REKLAMA