Czym są pleśniawki u niemowląt?

W buzi twojego niemowlęcia zauważyłaś małe, białe kropeczki? To pleśniawki. Jak się ich pozbyć? Sprawdź!

pleśniawki u niemowląt
fot. Fotolia

Twoje niemowlę nie ma jeszcze nawet tygodnia, a tu proszę: w jego malutkiej buzi zauważyłaś małe, białe kropeczki. Skąd biorą się te tajemnicze, jasne plamki i jak się ich szybko pozbyć?

Pleśniawki u niemowląt - co to takiego?

Biały, grudkowaty nalot na języku i błonach śluzowych to pierwsze objawy pleśniawek. Infekcja jest spowodowana grzybem Candida albicans, którym maleństwo najczęściej zaraża się, przechodząc przez drogi rodne matki. Już w pierwszym tygodniu życia dziecka mama może zauważyć twarożkowaty nalot w buzi, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas.

Kiedy mogą się pojawić?

Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Ten rodzaj grzyba może być obecny na ciele każdego człowieka, nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby. Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków (głównie wcześniaków) i maluszków, które są leczone antybiotykami.

Jak się pozbyć pleśniawek u niemowląt?

Do usunięcia pleśniawek najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze. Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli jednak zauważysz w buzi maleństwa białe plamki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować. Jego rodzaj zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby.

Poza tym niektóre leki możesz kupić jedynie na receptę. Sposób leczenia jest naprawdę bardzo prosty: należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną malca (a w razie potrzeby także brodawki mamy), co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Pleśniawki u niemowląt - bądź cierpliwa

Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i z tego powodu dziecko może gorzej ssać. Staraj się więc spokojnie karmić maluszka. Gdy już rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty. Nie zaprzestawaj jednak zbyt szybko kuracji, bo może się okazać, że nalot nie został całkowicie usunięty i Twoja walka rozpocznie się na nowo.

Jak możesz pomóc dziecku z pleśniawkami?

Gdy niemowlę ma w buzi białe plamki, przede wszystkim:

1. Ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
2. Wyrzuć stary smoczek i kup nowy (dbaj o jego sterylność).
3. Dokładnie myj swoje piersi (gdy karmisz naturalnie) i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca.

Uwaga! Nie przerywaj przedwcześnie kuracji. Wszystkie te czynności wykonuj tak długo i z taką częstotliwością, jak zalecił lekarz.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Oceń 4,25 / 48 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka