Masaż niemowlęcia

Masaż to najczulsza forma dotyku. Prawidłowo wykonany może pomóc maluszkowi podczas niemowlęcych dolegliwości: kolki czy ząbkowania. A do tego ułatwi mu relaks i zaśnięcie.

dziecko, niemowlę

Zanim zaczniesz masować malca, najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Zgaś telewizor, „wyłącz” niepokojące myśli, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez najbliższy kwadrans skup się tylko na dziecku. Uważnie obserwuj jego reakcje. Dzięki temu masaż będzie dla niego (i dla ciebie!) prawdziwą przyjemnością.

BRZUSZEK

Możesz zacząć masować maluszka od trzeciego tygodnia życia, gdy odpadnie już pępowina i zagoi się pępuszek. Delikatny masaż brzuszka warto stosować przy kolce, zaparciach i innych kłopotach z trawieniem.
• Koło młyńskie. Przesuwaj obie dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz czynność sześć razy (każdą ręką wykonaj trzy ruchy).
• Nóżki do brzuszka. Zgięte w kolankach nóżki malca przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund (nie dociskaj na siłę!). Jeśli szkrab nie chce zgiąć nóżek i pręży się, wtedy możesz na kilka sekund położyć swoje dłonie na jego brzuszku i lekko je docisnąć.

PLECKI
Ten masaż odpręży i wyciszy dziecko po dniu pełnym wrażeń. Najlepiej zaproponuj go malcowi wieczorem, jeśli trudno jest mu zasnąć. Połóż szkraba na brzuszku na swoich nogach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka dziecka, lekko unieś. Masuj plecy ciężką, rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.
• Narciarz. Połóż obie dłonie na pleckach malucha w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki dziecka do pupy. Pamiętaj: ten ruch musi ogarniać całe plecki!
• Schodki. Rozluźnioną dłonią pogłaszcz trzy razy plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów trzy razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatniej – teraz powinnaś tylko muskać skórę malca. Na końcu przesuń rękę kolejne trzy razy tuż nad pleckami, nie dotykając ich – dziecko ma tylko czuć ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy, ile razy chcesz. Masuj spokojnie i powoli.
• Zamknięcie. Połóż obie dłonie na główce dziecka i przesuń je w dół przez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli, raz lub dwa razy. Jeśli maluszek zasnął podczas masażu, nie musisz wykonywać „zamknięcia”. Wystarczy, jeśli delikatnie położysz dłonie na jego pleckach.

Oceń 5,00 / 8 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka