Gdy dziecko ma biegunkę

Choć od czasu do czasu zdarza się każdemu, dla maluszków może być niebezpieczna. Dlatego nie wolno jej lekceważyć...

dziecko
fot. Panthermedia

Poprzez biegunkę (choć nie tylko w ten sposób) nasz organizm próbuje się pozbyć m.in. toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci także wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia.

Główne przyczyny biegunki to infekcja (wirusowa lub bakteryjna), alergia pokarmowa i błędy dietetyczne (np. za dużo soków owocowych). Rzadsze kupy bywają także objawem nietolerancji glutenu albo laktozy. Mogą pojawić się podczas kuracji lekami, ząbkowania i różnych chorób (np. zapalenia ucha, zakażeń układu moczowego).

Jak ją rozpoznać?

Objawy biegunki to częste (powyżej trzech w ciągu dnia), płynne kupy albo nawet jedna, jeśli jest w niej śluz albo krew. U karmionego piersią niemowlęcia częste (nawet po każdym karmieniu piersią) i luźne stolce są normą. – O biegunce mówi się, gdy są obfitsze i bardziej wodniste niż zwykle, mają wyjątkowo przykry, kwaśny zapach, a maluch źle się czuje, nie ma apetytu, nie chce pić, jest apatyczny albo odwrotnie, nienaturalnie pobudzony. Może mieć podwyższoną temperaturę – mówi dr Małgorzata Czyżewska, pediatra neonatolog.
Biegunka bywa ostra lub przewlekła (trwa dłużej niż 10–14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna,
ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko dosłownie przelatuje.

Oceń 3,55 / 33 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka