Dowiedz się, co oznacza chrapanie u dziecka!

Myślałaś, że to dolegliwość tylko dorosłych? Otóż nieprawda. Zobacz, co może zwiastować chrapanie u dziecka!

chrapanie u dziecka - przyczyny i zalecenia
fot. Fotolia

Z dziecięcego pokoju dobiegają niepokojące dźwięki? Nie zlekceważ ich! To znak, że w drogach oddechowych smyka jest jakaś przeszkoda utrudniająca oddychanie.

Najczęstsze przyczyny chrapania u dziecka

Jeżeli chrapanie utrzymuje się, warto pójść z malcem do lekarza, by wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Powody kłopotów z oddychaniem w nocy mogą bowiem być różne.

1. Przeziębienie
Jeżeli maluszek ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie - chrapanie ustanie, gdy maluszek wyzdrowieje.

2. Powiększony migdałek
To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy malcowi gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe malucha specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.

3. Wiotkie tkanki krtani
Charakterystyczne jest to, że malec ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości nie leczy się. Trzeba poczekać (zwykle do końca drugiego roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”.

4. Skrzywiona przegroda nosa
Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk śluzówek nosa. Skrzywioną przegrodę leczy się operacyjnie po skończeniu przez dziecko siódmego roku. W niektórych przypadkach przeprowadza się ją wcześniej (około 4. roku życia).

5. Alergia
Alergiczny maluszek ma obrzęknięte śluzówki nosa. Konieczna jest wizyta u alergologa, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,87 / 15 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka