Koralik w nosie lub w uchu u dziecka - co robić

Koralik w nosie lub w uchu u dziecka - co robić fot. Fotolia
Dzieci wpadają na mnóstwo niecodziennych pomysłów. Zobacz co robić, gdy koralik lub inny mały przedmiot znajdzie się nie tam, gdzie nie powinien.
Agata Bernaciak / 27.03.2014 05:40
Koralik w nosie lub w uchu u dziecka - co robić fot. Fotolia

Maluchy bywają bardzo dociekliwe. Niejednego korci, by sprawdzić co się stanie, gdy włoży do nosa lub ucha ziarenko grochu albo koralik od łożyska. Niektóre posuwają się w swoich eksperymentach jeszcze dalej. Umieszczają drobne przedmioty w cewce moczowej lub pupie.

Jak nie dopuścić do takiego wypadku?

Dziecku od 0 do 3 lat nie pozwalaj bawić się małymi przedmiotami. Ciało obce włożone do któregoś z otworów ciała podrażnia śluzówkę, powoduje jej obrzęk i zostaje unieruchomione. Aby tego uniknąć, trzeba je jak najszybciej usunąć. Sprawa jest wyjątkowo pilna w przypadku ziaren roślin, np. fasoli i grochu, ponieważ pod wpływem wilgoci zaczynają pęcznieć, co nasila podrażnienie śluzówki.

Co robić, gdy dziecko włoży koralik do nosa lub ucha?

ZDANIEM PEDIATRY: Odradzam rodzicom podejmowanie samodzielnych prób usuwania przedmiotów z nosów, uszu czy innych części ciała dzieci. Najczęściej kończą się one wepchnięciem ich głębiej lub uszkodzeniem błony śluzowej.

Jedyne, co można zrobić w przypadku kilkulatka, który włożył sobie coś do nosa, to przekonać go, by spróbował wydmuchnąć ów przedmiot, tak jak przy katarze. W pozostałych przypadkach lepiej jak najszybciej udać się do szpitala.

Usuwaniem przedmiotów z nosa i ucha zajmuje się laryngolog, z cewki i odbytu – chirurg.

Zobacz też:


na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik Domowy

Redakcja poleca

REKLAMA