Problemy ze skórą dziecka

mama z dzieckiem
fot. Panthermedia

Potówki
Mogą występować na całym ciele bobasa. Wyglądają jak drobne, czerwone grudki.
Skąd się biorą? Potówki mogą się pojawić, jeśli w pokoju jest za gorąco lub ubrałaś malucha zbyt grubo. Często mają je również dzieci po nazbyt ciepłej kąpieli, a także leczone na żółtaczkę na oddziałach noworodkowych.
Co możesz zrobić? Często wietrz pokój. Nie przegrzewaj malca, nie ubieraj go za ciepło. Jeśli pojawią się potówki, przemywaj je przegotowaną wodą.

Pieluszkowe zapalenie skóry
Objawia się zaczerwienieniami, odparzeniami, a czasem także małymi rankami na skórze pupy.
Skąd się bierze? Jest spowodowane podrażnieniem skóry składnikami zawartymi w moczu oraz kupce. Na powtarzające się pieluszkowe zapalenia skóry szczególnie często cierpią dzieci, które mają biegunki, alergię lub zakażenia układu moczowego.
Co możesz zrobić? Zakładaj maluszkowi pieluszki jednorazowe (zdecydowanie lepiej chronią przed podrażnieniami niż tetrowe) i często je zmieniaj
– co najmniej sześć razy dziennie. Starannie myj pupę dziecka, gdy zrobi kupkę, a następnie smaruj kremem przeciw odparzeniom. Pozwalaj maluchowi poleżeć bez pieluszki (powietrze leczy skórę). Jeśli zmiany nie ustępują, idź do lekarza. Ich wyleczenie jest bardzo ważne, ponieważ łatwo może dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej.

Złuszczanie naskórka
Najczęściej dotyczy rączek i nóżek. Zwykle zaczyna się już w drugiej dobie życia bobasa.
Skąd się bierze? Jego powodem jest suchość skóry, często występująca u niemowląt.
Co możesz zrobić? Nie martw się, niewielkie złuszczanie się naskórka jest czymś normalnym. Smaruj skórę dziecka kremami nawilżającymi oraz natłuszczającymi. Jeśli to nie pomoże, idź z nim do dermatologa.

Oceń 4,00 / 1 głos
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka