Skutki jedzenia słodyczy przez dzieci

Niewinny cukierek czy lizak może narobić wielu szkód w organizmie twojego dziecka. Zobacz, czym grozi nadmiar cukru w jego jadłospisie.

dziecko z lizakiem
fot. Panthermedia

1. Próchnica
Bakterie, które powodują próchnicę, odżywiają się cukrem. Im więcej tego paliwa mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im bezkarnie działać, tym większych dokonują spustoszeń. I nie jest to kwestia jakiejś odległej przyszłości – zdarza się, że kompletnie zniszczone zęby mają całkiem małe brzdące, które kilka lat piją z butelki (albo – co gorsza – zasypiają z nią) słodkie herbatki, soki czy mleko.

2. Niedobory ważnych składników
Maluch, który zjada zbyt wiele słodyczy i wypija mnóstwo słodzonych herbatek, nie ma ochoty na to, co wartościowe. Niedobory ważnych składników może mieć nawet wówczas, gdy wygląda jak pączek w maśle, bo ilość niekoniecznie oznacza jakość. Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia stwierdzili niedawno, że polskie dzieci cierpią głównie na niedobór witaminy D, wapnia, żelaza i magnezu. A przecież nie głodują...

3. Otyłość
Sprawa jest prosta: nadmiar cukru to nadmiar kalorii, a nadmiar kalorii to nadmiar kilogramów. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka w ramach projektu badawczego OLAF wynika, że grubaskiem jest już co piąte dziecko powyżej 9. roku życia. W tym przypadku ogromne znaczenie ma brak ruchu, ale i nieodpowiednia dieta. A nieodpowiednia dieta to głównie nadmiar cukru. Pamiętajmy zatem, że otyłość to nie tylko oponka na brzuchu, kompleksy i problemy na gimnastyce, ale także przeróżne kłopoty ze zdrowiem.

4. Cukrzyca
Naukowcy alarmują, że lawinowo przybywa dzieci chorych na cukrzycę. Głównie tę typu 1 (insulinozależną), jednak coraz częściej rozpoznaje się u dzieci także cukrzycę typu 2 (która przeważnie jest skutkiem złego odżywiania). Co się dzieje? Geny nie zmieniają się tak szybko. Winny jest styl życia.

Co w takim razie robić?

Oceń 5,00 / 2 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka