Wakacje nad wodą

dziecko, dziewczynka, zabawa
Sprawdź, na co zwrócić uwagę nad morzem, nad jeziorem. Przeczytaj nasze rady, a pobyt nad wodnym akwenem na pewno się uda.
/ 09.07.2009 13:23
dziecko, dziewczynka, zabawa

Dzikie kąpieliska i plaże jednego sezonu? Nie, dziękuję! Dziecko powinno kąpać się tylko w strzeżonych i oznakowanych miejscach. Warto też zadbać dodatkowo jeszcze o kilka spraw, aby maluszek przywiózł z plaży tylko dobre wspomnienia. Swoim doświadczeniem dzielą się rodzice maluchów oraz trenerzy pływania niemowląt.

Moja Kasia uwielbia jeździć do babci na Mazury. Ale w zeszłym roku spotkała nas przykra przygoda. Kasia bawiła się jak zwykle na brzegu, gdy nagle usłyszałam płacz i: „Mamo, boli!”. Mała miała krwawiącą stópkę, bo nastąpiła na zakopany w piasku kawałek szkła. Trzeba było założyć szwy, a nasze wakacje skończyły się już trzeciego dnia. 
Joanna, mama dwuletniej Kasi 


Nasze rady: Aby pobyt nad jeziorem był bezpieczny i pełen wrażeń, wybieraj czyste i strzeżone plaże. Przed wejściem do wody warto też poprosić ratownika, aby zwracał na was uwagę.

Włóż dziecku gumowe buciki.Uchronią je przed ostrymi kamykami i szkłem. Jeśli maluszek nie skończył jeszcze trzech lat, zakładaj mu buciki zapinane na pasek, starszak może chodzić w basenowych klapkach. 

Zwróć uwagę na oznakowania. Strefa żółtych bojek przeznaczona jest dla niedoświadczonych pływaków, bo tu głębokość wody wynosi 1,1 m. Nigdy nie wypływaj z dzieckiem na głęboką wodę.

Kup okularki do pływania, a maluch będzie mógł oglądać ławice ryb,  wodorosty, muszelki na dnie jeziora.


Antek to urodzony pływak! Mógłby w wodzie siedzieć do wieczora. Ale kiedy mój mąż pozwolił synkowi na dłszy pobyt w morzu, mały wyszedł wreszcie z wody po trzech godzinach, zmarznięty do szpiku kości i... opalony na czerwono. Skórę leczyliśmy kilka dni, a anginę, jakiej dostał mały, przez ponad tydzień.
Aneta, mama trzyletniego Antka 


Nasze rady: Nad morzem często mocno wieje, a woda jest chłodna. Dlatego kąpcie się tylko w słoneczne dni.

Postaw na miejscowe rozrywki. Nie zabieraj zbyt wielu zabawek – i tak hitem wakacji będą muszelki i kamyczki.
 
Sprawdzaj komunikaty. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, czy niedaleko was będą miejsca, w których może kąpać się dziecko (np. zajrzyj na stronę internetową gminy). Jedziesz nad Bałtyk? Zapytaj o obecność sinic (to groźne bakterie) w morzu. Komunikaty na temat sinic w Zatoce Gdańskiej sanepid umieszcza na stronie: www.wsse.gda.pl

Nie pływajcie zbyt długo. Ciało dziecka może szybko się wychłodzić. Kiedy więc zauważysz gęsią skórkę i sine wargi, zarządź wyścigi po piasku.
 
Weźpielówki na zmianę. W mokrym stroju dziecku na plaży może być zimno. Dlatego zawsze miej ze sobą dwa komplety kąpielówek: jeden na ląd, drugi do pływania.

ywaj wodoodpornych kosmetyków. Bo w wodzie słońce opala jeszcze bardziej! Zatem przed pływaniem koniecznie posmaruj maluszka wodoodpornym kremem z filtrem SPF 30.


Wika nie zna lepszej rozrywki niżywanie. Zjeża z rury, moczy się w jacuzzi, a nawet nurkuje. Boi się tylko skakać do wody, bo kilka miesięcy temu, gdy tylko odwróciłem wzrok, spróbowała wskoczyć bez mojej pomocy. Rozbiegła się i... poślizgnęła się tuż po starcie. Co prawda, więcej było strachu niż rzeczywistej krzywdy malutkiej, ale mamy oboje nauczkę, że nad wodą nie ma miejsca na nierozważne pomysły.
Juliusz, tata trzyletniej Wiktorii


Nasze rady: Jeśli przebywacie nad wodą, dziecko zawsze powinno być w zasięgu ramion opiekuna!

Zakładaj rękawki pływackie. Pomogą dziecku utrzymać się na wodzie i dadzą mu poczucie bezpieczeństwa.

Nie zapomnij o klapkach. Pomogą utrzymać nogi (i basen!) w czystości.

Umyj malca... Koniecznie przed wejściem do wody, a także na koniec zabawy. Nie zapomnij też go dokładnie osuszyć, również w trudno dostępnych miejscach np. między palcami stóp. 

Kiedyś mój Jasiek o mały włos nie utonął w ogrodowym baseniku! Po prostu skakał w wodzie i poślizgnął się na mokrej powierzchni. Upadł na buzię – na szczęście byłam tuż obok... Od tamtego dnia, gdy bawi się w wodzie, nie spuszczam go z oka nawet na sekundę!
Krystyna, mama pół
torarocznego Jasia

 
Nasze rady: Ogrodowy basenik to świetny pomysł na zabawę dla niemowląt i dzieci, które jeszcze nie umieją pływać.

Nie pozwól na skoki. Nawet jeśli woda sięga dziecku po kostki, maluch łatwo może się poślizgnąć.

tuż obok. Zwłaszcza kiedy malec czuje się w basenie... zbyt pewnie!

Często zmieniaj wodę. Najlepiej co godzinę lub dwie (wlej ciepłą). Gdy maluch wskakuje do baseniku i wyskakuje z niego, biegając w międzyczasie po trawie, woda szybko się brudzi.                    

Jak i gdzie najlepiej spędzać wakacje z dzieckiem? Podyskutuj na forum polki.pl 

Redakcja poleca

REKLAMA