29 tydzień ciąży - jak duże jest dziecko

W 29 tygodniu ciąży silnie odczuwasz ruchy dziecka. Zobacz, jak na ich podstawie ocenić samopoczucie malucha!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 15:56

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 29 tydzień ciąży

 

W 29. tygodniu ciąży masz już tak duży brzuch, że gdy stoisz, nie możesz zobaczyć swoich nóg.

 

Jak zmienia się twoje ciało?

U prawie 40% kobiet w ciąży pojawiają się żylaki. Wyskakują z powodu zwiększonej objętości krwi w organizmie, nacisku macicy na żyły miednicowe, a także z powodu rozluźnienia żył pod wpływem hormonów ciążowych. U niektórych ciężarnych żylaki są bolesne, inne kobiety nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Na szczęście powstawaniu żylaków można zapobiec albo przynajmniej je zminimalizować, utrzymując prawidłowe krążenie krwi. Unikaj stania lub siedzenia przez długi czas i codziennie ćwicz. Żylaki zazwyczaj znikają po porodzie.

 

Jak rośnie twoje dziecko?

Pomarszczona skóra twojego dziecka wygładza się wraz ze zwiększaniem się warstwy tłuszczu pod jej powierzchnią. Tłuszcz ten, nazywany białym, jest inny od wcześniejszego brązowego tłuszczu (który był niezbędny, aby zapewnić dziecku ciepło), ponieważ służy jako źródło energii. Już teraz będziesz czuła szturchnięcia i kuksańce zadawane łokciami i kolanami dziecka, które jest coraz silniejsze i reaguje na różnego rodzaju bodźce – ruchy, dźwięki, światło i... batonika, którego zjadłaś godzinę temu.

Jak duże jest twoje dziecko?

Twoje maleństwo ma prawie 26 cm długości (jest prawie tak długie, jak będzie w chwili narodzenia) i waży około 1,25 kg (do czasu porodu jego waga z pewnością co najmniej się podwoi, a być może nawet potroi).

Tak wygląda twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 29. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Dobrze jest teraz zacząć liczenie kopnięć, aby przekonać się, że dziecko czuje się dobrze (poza tym to dobry pretekst, żeby odpocząć). Najpierw zjedz małą przekąskę (np. krakersy i sok), potem połóż się i zacznij liczyć ruchy dziecka. Oczekujesz co najmniej 10 ruchów w ciągu godziny. Możesz liczyć każdego rodzaju ruchy – kopnięcia, trzepotanie itp.

Zobacz: Jak liczyć ruchy dziecka

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Ponieważ twoje dziecko rośnie i intensywnie się rozwija, ważne jest, abyś przyjmowała dużo składników odżywczych i odpoczywała. Upewnij się, że otrzymujesz białko, witaminę C, kwas foliowy, żelazo i wapń. Zapobiegaj również zaparciom i hemoroidom, jedz produkty zawierające błonnik: owoce, warzywa, płatki śniadaniowe, pieczywo z pełnego ziarna, śliwki suszone i otręby. 

Wskazówki dla twojego partnera:

To dobry moment, aby pomyśleć, jaką rolę chciałbyś spełnić podczas porodu. Jako partner będziesz ważnym wsparciem dla przyszłej mamy. Powinieneś pomyśleć o kilku sprawach: czy uczestniczysz w zajęciach szkoły rodzenia i czy uczysz się, jak zapewnić wsparcie swojej kobiecie? Czy masz opory lub jesteś zbyt wrażliwy, aby być obecnym przy narodzinach swojego dziecka?

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Trymestr III

Sprawdź też 29 tydzień ciąży na kalendarzu ciąży Mamotoja.pl 

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA