12 tydzień ciąży

W 12. tygodniu ciąży twoje dziecko coraz bardziej przypomina dorosłego człowieka. Zobacz, jak wygląda!

Jak rośnie twoje dziecko?

W tym tygodniu u twojego dziecka zaczynają rozwijać się odruchy. Wkrótce palce dziecka będą prostować się i zginać, palce u nóg podkurczać, oczy zaciskać, a usta będą wykonywać ruchy ssania. Jeśli dotkniesz swojego brzucha, dziecko może odpowiedzieć przekręceniem się, chociaż ty tego nie będziesz mogła poczuć. W tym czasie gwałtownie mnożą się komórki nerwowe i w mózgu twojego dziecka formują się synapsy. Właściwych kształtów nabrała również jego twarz: oczy przesunęły się z boków na przód głowy, a uszy są dokładnie tam, gdzie być powinny.

Jak duże jest twoje dziecko?

Pod koniec tego tygodnia twoje dziecko ma 6 cm długości i waży 14 g.

Tak wygląda twoje dziecko w 12. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 12. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Jeśli pracujesz poza domem, będziesz wkrótce musiała powiedzieć swojemu szefowi, że jesteś w ciąży. Ważne jest, abyś zrobiła to profesjonalnie: ustal spotkanie, zbierz informacje na temat swoich praw i polityki firmy odnośnie urlopów macierzyńskich, i przyjdź z planem, w którym określisz, jak dużo czasu potrzebujesz na wizyty lekarskie i badania podczas ciąży. Jeśli szef zmartwi się twoimi wynikami w pracy, możesz podkreślić, że przez cały pierwszy trymestr wywiązywałaś się ze swoich obowiązków. Jeśli chciałabyś zmienić godziny pracy, powiedz o tym właśnie teraz.

Zobacz: Ciąża a praca

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Jeśli czujesz zawroty głowy lub jesteś bliska omdlenia, połóż się albo usiądź, trzymając głowę między kolanami, oddychaj głęboko i rozluźnij ciasne ubranie (w pierwszej kolejności guzik przy spodniach, który rano z trudem zapięłaś). Jak tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się. 

Wskazówki dla twojego partnera:

Ciało twojej partnerki przechodzi wiele zmian, co sprawia, że czynności, które kiedyś wykonywała bez trudu, mogą być dla niej teraz wyzwaniem. Jeśli chcesz jej pokazać jak bardzo ją szanujesz i dbasz o nią, rozmasuj jej dłonie i stopy pod koniec długiego dnia. Aby było jeszcze przyjemniej, możesz do tego celu użyć jej ulubionego balsamu albo olejku do masażu.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

III Trymestr

Te tygodnie za tobą:

Zobacz też 12 tydzień ciąży na Babyonline.pl

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,33 / 146 głosów
Drukuj Drukuj

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu