9 tydzień ciąży: poziom HCG, pierwsze ruchy, rozwój płodu w 9 tc

9 tydzień ciąży - ruchy płodu, wzrost libido, poziom HCG fot. Adobe Stock
W 9 tygodniu ciąży możesz zaobserwować wzrost libido, spadek wagi, pojawiają się pierwsze zachcianki żywieniowe. Stężenie hormonu HCG osiąga teraz najwyższy poziom.
/ 11.10.2019 09:53
9 tydzień ciąży - ruchy płodu, wzrost libido, poziom HCG fot. Adobe Stock

Twoje maleństwo rośnie codziennie o milimetr, i coraz bardziej wyglądem przypomina dziecko. W zapomnienie odszedł już zabawny ogonek, który mógł upodabniać je do kijanki. 

Wiele mam na tym etapie ciąży zauważa wyraźną poprawę kondycji swoich włosów, skóry i paznokci. To zasługa hormonów ciążowych, które działają jednak negatywnie w innych aspektach - spowalniają pracę twojego układu pokarmowego.

Na skróty:

Który to miesiąc i trymestr?

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca, trwa I trymestr. Wciąż mogą towarzyszyć ci typowe ciążowe dolegliwości, takie jak poranne mdłości i wahania nastroju.

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 9 tydzień ciąży

 

Jaką wielkość ma płód?

Od tego momentu możemy już posługiwać się określeniem „płód”. Twoje dziecko waży około 2 g osiąga rozmiar około 25 mm. Wyglądem zaczyna już przypominać małego człowieka – obecny do tej pory ogonek całkowicie zanika.

Jeszcze przed tygodniem wielkością przypominał ziarno fasoli, teraz ma już rozmiar winogrona!

9 tydzień ciąży - wielkość dzieckafot. Ula Bugaeva

Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży

Zniknął już całkiem embrionalny „ogon”. Tułów staje się coraz bardziej wyprostowany. Kształtują się organy wewnętrzne, mięśnie i nerwy. Intensywnie rozwija się mózg – głowa stanowi połowę długości ciała płodu. Zewnętrzne organy płciowe już się pojawiły, ale odróżnienie ich w badaniu USG będzie możliwe dopiero za kilka tygodni. U chłopców rozwijają się jądra, u dziewczynek – jajniki.

W 9 tygodniu ciąży zobaczysz na obrazie USG maleńkiego człowieczka. To duża zmiana w porównaniu do poprzednich etapów. Kształtu nabierają usta, nosek i powieki, jednak oczy dziecka pozostaną zamknięte aż do 6 miesiąca ciąży. Serce maleństwa kończy dzielić się na cztery komory, serduszko bije teraz najszybciej: wykonuje 165 uderzeń na minutę!

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciążyfot. Adobe Stock /Tak wygląda płód w 9. tygodniu ciąży

Teraz, gdy podstawowe organy już są na miejscu, twoje dziecko zacznie szybko przybierać na wadze. Jego całe ciałko zaczyna pokrywać się meszkiem, tzw. lanugo, intensywnie też porusza kończynami. Na klatce piersiowej zaczynają być widoczne brodawki sutkowe.

To niewiarygodne, ale pomimo swoich rozmiarów, dziecko potrafi już np. bezwiednie dotknąć rączką ust. Jest też bardzo wrażliwe na dotyk. Poziom hormonu ciążowego HCG osiąga teraz najwyższe stężenie – możesz to sprawdzić podczas badania krwi.

Intensywnie rozwija się wątroba, pęcherzyk żółciowy, nadnercze i śledziona. Co ciekawe, na języku zaczynają już powstawać mikroskopijne kubki smakowe! Już niedługo twoje dziecko zacznie odróżniać smaki. To też dobra pora, by przyjrzeć się swojej ciążowej diecie!

Co jeść w ciąży?Fot. Ula Bugaeva / Czego nie jeść w ciąży?

Jak zmienia się twoje ciało?

Ciąża nadal jest niewidoczna, nawet jeśli troszkę już przytyłaś w pasie. W 9 tygodniu ciąży macica ma rozmiar melona. To sprawia, że twój brzuch stał się już wyraźnie wypukły. Oczywiście, ciążę nadal bez problemu da się ukryć pod ubraniem. Wnikliwy obserwator może jednak zastanawiać się, czy to aby na pewno tylko obfity obiad...

Piersi robią się obrzmiałe, brodawki ciemnieją, a grudki wokół nich stają się bardziej widoczne. W 9 tygodniu ciąży możesz też zauważyć (choć nie musisz!) ciemną linię biegnącą od pępka ku spojeniu łonowemu.

Hormony sprawiają, że cera staje się promienna lub przeciwnie – pokrywa się wypryskami i przebarwieniami. Włosy mogą się intensywnie przetłuszczać albo nabrać doskonałej kondycji. Dziąsła puchną, przez co możesz zaobserwować niewielkie krwawienie podczas szczotkowania zębów.

W I trymestrze ciąży waga nieznacznie wzrasta, od 0,5 do 2 kg, ale uwaga – może także spaść. Jest to normalne, zwłaszcza jeśli miewasz częste mdłości. Za bezpieczny spadek masy ciała w I trymestrze ciąży uważa się 2 kg. Pamiętaj, by raz w miesiącu kontrolować wagę, a o swoich wątpliwościach poinformować lekarza podczas kolejnej wizyty.

Dolegliwości na tym etapie ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym twój organizm dopiero oswaja się z nowym stanem. Możesz odczuwać:

  • Wahania nastroju – powinny ustąpić po zakończeniu kolejnego tygodnia, jednak na razie wciąż może towarzyszyć ci istna huśtawka nastrojów: od ekscytacji po przerażenie.
  • Pojawiają się realistyczne sny. Często mają one podłoże erotyczne. Powtarzający się motyw to również koszmary, w których ktoś atakuje przyszłą mamę i jej dziecko.
  • Pierwsze zachcianki ciążowe – jeśli o 22:00 masz ochotę na kiszonego ogórka, którego natychmiast zagryzasz pajdą chleba z nutellą, to znak, że… wszystko jest w porządku! Brak zachcianek nie jest niczym złym, natomiast warto potraktować je jako sygnał, że w twojej diecie ewidentnie czegoś brakuje.

Możesz także odczuwać silną potrzebę zjedzenia czegoś niejadalnego, na przykład kredy. To znak, że warto uzupełnić wapń.

Zapotrzebowanie na wapń w ciąży

Fot. Ula Bugaeva

Zobacz, jakie witaminy są ważne na tym etapie ciąży:

Jakie witaminy suplementować w ciąży

Fot. Ula Bugaeva / Witaminy i minerały ważne w ciąży

Co powinnaś zrobić w 9 tygodniu ciąży?

Jeśli masz powyżej 35 lat lub w twojej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne takie jak mukowiscydoza, warto skonsultować się z genetykiem.

Porozmawiaj też ze swoim lekarzem o skierowaniu albo o wykonaniu badań prenatalnych, jak amniopunkcja. To badanie, które może być wykonane miedzy 9 a 12 tygodniem ciąży, wykrywa nieprawidłowości chromosomów (zespół Downa) i zaburzenia genetyczne (mukowiscydozę) z dużym stopniem prawdopodobieństwa (98-99%).

Ponadto, jeśli będziesz wnioskować o przyznanie becikowego, czyli jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł, najpóźniej w 10 tygodniu ciąży zapisz się na wizytę lekarską. Pamiętaj, że regularne wizyty ciążowe i badania są ważne dla zdrowia twojego i twojego dziecka!

Co może cię zaniepokoić?

  • Krwawienie - jeśli jest to delikatne plamienie, skontaktuj się z położną lub lekarzem. Najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju, w ciąży krwawienie nie musi być  groźne. Jeśli natomiast jest obfite lub towarzyszy mu ból - natychmiast zgłoś się do szpitala.
  • Ból brzucha - jeśli nie jest związany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, warto to skonsultować.
  • Omdlenia - nie muszą być groźne, zwykle są przyczyną nagłych zmian ciśnienia. Czasem jednak mogą wymagać dalszej diagnostyki, dlatego poinformuj o nich ginekologa.

Często zadawane pytania

Pytanie: Odpowiedź:
Moja waga spadła. Czy to powód do niepokoju? Nie. W I trymestrze ciąży waga może spaść nawet o 2 kg.
Czy mogę uprawiać sport? Tak, jeśli do tej pory byłaś aktywna fizycznie. Jeśli nie – zaczekaj z tym do II trymestru.
Moja grupa krwi ma ujemny czynnik Rh, za to grupa ojca dziecka - dodatni. Czy to niebezpieczne? W pierwszej ciąży nie stanowi to zagrożenia. Jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh po ojcu, po porodzie otrzymasz immunoglobulinę anty-D
Czy mogę umówić się do dentysty? Tak, przegląd stomatologiczny na tym etapie ciąży jest nawet wskazany. Leczenie zębów także jest możliwe, łącznie z zastosowaniem znieczulenia. Koniecznie poinformuj swojego stomatologa o ciąży.

Te tygodnie przed tobą:

10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży

II Trymestr

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży

III trymestr

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Te tygodnie za tobą:

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA