Przeziębienie w ciąży


W ciąży nie powinno się brać środków zawierających pseudoefedrynę (np. Gripex, Modafen), chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Kiedy do lekarza? Jeśli dołączają się inne objawy: kaszel, gorączka lub też wydzielina zmienia kolor z przezroczystej na żółtą czy zieloną.

Kaszel
Zazwyczaj zaczyna się po kilku dniach trwania infekcji kataralnej. Lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu pójść do lekarza. Stwierdzi on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Oceni, czy jest to kaszel „suchy” i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też „wilgotny”, na który pomagają środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
- Jak możesz sobie pomóc? Przy kaszlu wilgotnym skuteczne są inhalacje (np. z rumianku, wody z solą). Bezpieczne są niektóre syropki ziołowe, np. z babki lancetowatej, prawoślazu, a także środki homeopatyczne. Lepiej jednak zapytać o to lekarza.
- Czego unikać? Syropów zawierających kodeinę (może powodować uszkodzenia płodu) oraz guajakol. Na własną rękę nie bierz środków hamujących kaszel (jak np. Acodin).
To ważne! Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza!

Gorączka
Gdy przekracza 38°C, obniżaj ją, by nie zaszkodziła dziecku.
- Jak możesz sobie pomóc? Przy wysokiej gorączce dozwolone są środki zawierające paracetamol (w dawce do 250 mg). Stosuj je maksymalnie 2–3 dni.
- Czego unikać? Preparatów zawierających ibuprofen. Są niewskazane w okresie ciąży. Ibuprofen może powodować zmiany w układzie krążenia u dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży zabroniona jest także aspiryna i preparaty pochodne, zwłaszcza w dużych dawkach. Mogą bowiem powodować wady rozwojowe płodu.
- Kiedy do lekarza? Jeśli po 2–3 dniach gorączka nie ustępuje. Lekarz może zadecydować, że konieczne jest podawanie antybiotyków.

Oceń 4,33 / 78 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka