9 miesięcy przyjemności

Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Nigdy wcześniej bycie przyszłą mamą nie było tak łatwe i... trendy jak teraz.

Przyszłe mamy wprawdzie nie mogą za bardzo liczyć na wsparcie państwa, za to nieustannie są dopieszczane przez przeróżnych specjalistów: od naukowców i lekarzy, przez projektantów mody, po fachowców od urody i zdrowego stylu życia. Tysiące ludzi na świecie dwoi się i troi, by te dziewięć miesięcy nie tylko zakończyło się szczęśliwym finałem, ale też było dla Ciebie czasem niczym niezmąconej harmonii.

Lektura z brzuszkiem
Można pić kawę i chodzić na basen czy lepiej wystrzegać się kofeiny i jak ognia unikać wysiłku? Nasze matki (nie wspominając o babciach), nosząc pod sercem dziecko, musiały w takich sprawach często ufać jedynie intuicji. Potrzeba było niezłej odwagi, by obalić przekazywane z pokolenia na pokolenie przesądy. Teraz wystarczy wejść do pierwszej lepszej księgarni. Półki aż uginają się od albumów, podręczników, poradników i czasopism, w których przyszłe mamy znajdą odpowiedzi na chyba wszystkie dręczące je pytania. Wiadomo, co jeść, czego się wystrzegać, jak się poruszać i oddychać.
Dostęp do wiedzy na temat ciąży jest praktycznie nieograniczony – w końcu XXI wiek obwołano wiekiem informacji. Nawet w środku nocy, kiedy nie ma akurat pod ręką dobrego podręcznika, a dzieciate przyjaciółki śpią, można przecież wejść do Internetu i jeszcze przed świtem rozwiać poważne dylematy. Sieć to dziś dla ciężarnych dziewczyn prawdziwe błogosławieństwo (choć każdą znalezioną tam rewelację warto potwierdzić w innym źródle).

Wirtualne wsparcie
Nie ruszając się z domu, przyszłe mamy mogą uzyskać krótką konsultację u lekarza z drugiego końca Polski albo umówić się na wizytę u specjalisty. Niezłą skarbnicą wiedzy są portale dla przyszłych i młodych rodziców oraz fora dyskusyjne, na których można wymieniać się doświadczeniami z internautkami, które będą rodzić w tym samym czasie. Wystarczy rzucić dramatyczny apel: „Pomóżcie!” i odzew w ciągu kilkunastu minut gwarantowany. Bywa, że w dyskusji o najlepszych sposobach na zapobieganie porannym mdłościom bierze udział kilkanaście przyszłych mam z całego świata. Czy istnieje lepsza grupa wsparcia?

Oceń 4,33 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka