Który to tydzień ciąży?

Zastanawiasz się który to tydzień w ciąży? Skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży i wylicz dokładnie, który to tydzień i datę zapłodnienia!

który tydzień ciąży - kalkulator ciąży, wiek ciąży
fot. Fotolia

Zastanawiasz się który to tydzień ciąży? Ciąża trwa około 40 tygodni, czyli 280 dni. Nie pamiętasz, w którym momencie mogło dojść do zapłodnienia? Nic nie szkodzi, bowiem początek ciąży jest liczony od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Jeśli twój cykl jest stały, bez problemu kalkulator ciąży wyliczy, w którym jesteś tygodniu ciąży. Jeśli zaś twoje miesiączki nie są zbyt regularne, różnica w obliczeniach wieku ciąży może wahać się o około tydzień lub dwa. Zobacz, który tydzień ciąży mija!

Oblicz który to tydzień ciąży:

Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu

 


Jeśli wciąż zastanawiasz się, kiedy doszło do zapłodnienia, od wyniku wskazanego przez kalkulator ciąży odejmij około dwa tygodnie. Dlaczego? Bowiem o tyle czasu różni się wiek ciążowy od wieku zapłodnieniowego. Liczymy, że już teraz wiesz, który to tydzień ciąży :)

Przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych (inaczej 10 miesięcy księżycowych każdy po 28 dni), czyli 280 dni. Za jej początek bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – jest to tzw. reguła Naegelego. Obliczony za pomocą tej reguły czas trwania ciąży to wiek ciążowy – i nim będzie się posługiwał lekarz, prowadząc Twoją kartę ciąży. Wiek zapłodnieniowy – czyli liczony od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia – jest co najmniej dwa tygodnie krótszy. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło osiem tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia. Należy pamiętać, że termin porodu wyznaczony dzięki regule Naegelego jest jedynie orientacyjny. Poród może bowiem odbyć się dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później od wyznaczonego w ten sposób terminu. Jedynie pięć procent kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie.

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,15 / 20 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka