Dłuższy urlop macierzyński od 2013 roku

Już od 2013 roku urlop macierzyński będzie dwa razy dłuższy - taką zmianę zapowiedział premier Donald Tusk podczas drugiego expose.

dziecko, rodzice, strefa mamy

Roczny urlop macierzyński zamiast sześciomiesięcznego - taką zmianę zapowiedział premier podczas swojego drugiego expose. Reforma ma wejść w życie latem 2013 roku. Zdaniem Donalda Tuska zmiana ta poprawi sytuację rodzin w Polsce i w dłuższym okresie wspomoże wzrost przyrostu naturalnego w naszym kraju.

Reforma a sprawy finansowe

Rząd proponuje rodzicom wybór - tym, którzy skorzystają z opcji półrocznego urlopu macierzyńskiego wypłacone zostanie 100% pensji przez cały okres jego trwania, natomiast tym, którzy zdecydują się na urlop roczny - 80%. Jak powiedział premier jest to najwyższy pułap znany w Europie.

Co poza tym?

Reformom dotyczącym urlopów macierzyńskich towarzyszyć będą również inwestycje w przedszkola i żłobki. Premier zapowiada, że do 2015 roku rzad chce raz na zawsze uporać się z problemem zbyt małej ilości miejsc dla dzieci w placówkach publicznych i w związku z tym rozpocznie głęboką reformę systemu, który zwiększy liczbę owych miejsc.

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 3,83 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka