To musisz wiedzieć! Ciąża od A do Z

Od kiedy zaszłaś w ciążę masz wiele pytań i nie rozumiesz niektórych pojęć? Specjalnie dla ciebie opracowaliśmy ciążowy elementarz!

Ciąża od A do Z - wszystko co powinnaś wiedzieć
fot. Fotolia

9 miesięcy, podczas których nosisz w brzuszku dziecko, to czas wyjątkowo piękny, ale i pełen niepokojów. Czy pamiętam o wszystkich badaniach? Co oznacza termin „łożysko przodujące”? Czy USG jest bezpieczne? Stop! Odpręż się - postaramy się wyjaśnić ci wszelkie ciążowe wątpliwości!

Oto ciąża od A do Z!

A jak alkohol

Lampka czerwonego wina czy kufelek piwa od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić? Tak, pod warunkiem że nie jesteś w ciąży. A jeżeli w twym brzuszku mieszka maleństwo, zrezygnuj z alkoholu aż do końca karmienia. Bo wszystko, co wypijesz, trafia do krwi, więc przez łożysko do smyka. Picie alkoholu w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu, opóźnienia w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka lub wady serca.

B jak badania laboratoryjne

Czeka cię ich wiele. Dostaniesz skierowanie na cytologię i określenie grupy krwi (oryginał noś przy sobie!). Na początku ciąży lekarz zleci też badania na stężenie glukozy we krwi, które pozwoli stwierdzić, czy chorujesz na cukrzycę oraz w celu wykrycia kiły i żółtaczki. Co miesiąc powinnaś sprawdzać, jak pracują nerki. Badanie moczu umożliwi wykrycie infekcji układu moczowego, a krwi – np. anemię. Badanie na toksoplazmozę pozwoli zaś określić, czy masz przeciwciała przeciwko pasożytowi wywołującemu tę chorobę. Groźną, ale dającą się leczyć.

C jak cukrzyca ciążowa

Chorujesz na nią, gdy organizm nie radzi sobie z produkcją odpowiedniej ilości insuliny – w czasie ciąży poziom cukru we krwi jest zwiększony. Pierwszym sygnałem, że zagraża ci cukrzyca, może być obecność cukru w moczu. Wykrywa się ją podczas badania, które przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Powinno cię zaniepokoić większe niż dotąd pragnienie i częstsze bieganie do toalety. Nie lekceważ tych objawów, cukrzyca jest niebezpieczna dla dziecka.

Ć jak ćwiczenia fizyczne

Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Jednak zanim się zapiszesz na zajęcia, spytaj lekarza, czy możesz uprawiać sport. Zabroni jazdy konnej, na nartach, na rowerze, gry w tenisa, biegania… Zaleci pływanie, spacery, jogę, ćwiczenia na piłkach, nawet taniec! Kondycja przyda się też podczas porodu. Uwaga! Gdy podczas ćwiczeń poczujesz ból w dole brzucha lub zaczniesz krwawić, zrezygnuj z aktywności.

Dowiedz się więcej o ciąży:


Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,20 / 10 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka