5 rzeczy, które może oznaczać krwawienie w ciąży!

Ślady na bieliźnie nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Przeczytaj, co radzi specjalista w przypadku krwawienia w ciąży.

Krwawienie w ciąży - 5 rzeczy, które może oznaczać
fot. Fotolia

  Nie wpadaj w panikę, ale też nie lekceważ objawów. Krwawienie, nawet bardzo niewielkie, ZAWSZE wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Co może oznaczać krwawienie w ciąży w I trymestrze?

Powód nr 1
Niewielkie, trwające kilka dni krwawienie na samym początku pierwszego trymestru (5–10 dni po poczęciu) może towarzyszyć zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Przyszłe mamy nie zawracają sobie nim głowy, bo na ogół nie mają jeszcze pojęcia, że są w ciąży i biorą je za miesiączkę.

Powód nr 2
Zdarza się także (rzadko, ale jednak), że krwawienie pojawia się w terminie, w którym - gdyby nie ciąża - rozpoczęłaby się miesiączka. Na ogół trudno je jednak pomylić ze zwykłą menstruacją, bo jest skąpe. To nic groźnego, jednak na wszelki wypadek trzeba się skontaktować z lekarzem. Dlaczego? Bo pojawienie się krwi może mieć także inne, bardziej niepokojące przyczyny.

Powód nr 3
Może być m.in. zwiastunem zagrażającego poronienia (związanego najczęściej z infekcją, zbyt niskim poziomem progesteronu lub z wadami w budowie macicy). Przyszłej mamie przeważnie można pomóc, ale trzeba działać szybko (leczyć infekcję, podać hormony itd.). Czasem wystarczy odpoczynek w domu i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, niekiedy jednak konieczny jest pobyt w szpitalu, a nawet całkowity zakaz opuszczania szpitalnego łóżka. Najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to stosować się do wskazówek lekarza.

Powód nr 4
Obfite krwawienie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu, może (ale nie musi!) oznaczać poronienie, które już trwa. Z kolei silny ból (czasem tylko po jednej stronie brzucha) i niezbyt obfite krwawienie może się wiązać z ciążą pozamaciczną. W obu przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu.

Powód nr 5
Krwawienie może także nie mieć nic wspólnego z ciążą (co oczywiście nie oznacza, że można je lekceważyć!). Zdarza się, że jest związane z niewyleczoną nadżerką, polipami albo innymi zmianami w drogach rodnych. W takiej sytuacji pojawia się na ogół po stosunku lub badaniu ginekologicznym.

Co robić, gdy pojawia się krwawienie w ciąży?

Jeśli krwawienie w pierwszym trymestrze jest nieznaczne (widać tylko plamki podbarwionego krwią śluzu), zadzwoń do swojego lekarza i powiedz mu dokładnie, co się dzieje (od kiedy krwawisz, jak mocno, jaki kolor ma krew: jasno- czy ciemnoczerwony, brązowy? Lekarz zapyta cię także o to, jak się czujesz, czy boli cię brzuch itd.). Jak najszybciej umów się na wizytę i USG. Jeśli krwawisz obficie i/albo źle się czujesz, od razu jedź do szpitala. Zostaniesz zbadana, będziesz także miała wykonane USG. O tym, co dalej (czy będziesz musiała zostać w szpitalu), zadecyduje lekarz.

Zobacz, jak rozwija się twoje dziecko oraz jak zmienia się twoje ciało w I trymestrze, w II trymestrze oraz w III trymestrze ciąży!

Dowiedz się więcej o zdrowiu w ciąży:


konsultacja dr Artur Kucharski, ginekolog-położnik
napisane na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej/Mamo To Ja

Publikacja:
Agata Bernaciak Redaktor, Wydawca serwisu
Oceń artykuł 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2012.12.29 23:54
W większości szpitali taka bieda że odeślą do domu i nic ńie zrobią , lekarze są zniecheceńi pracując na kilka etatów mając na uwadze tylko prywatne praktyki, firmy farmaceutyczne dogadają sie z każdym aktualnym ministrem o refundację , a kobiety w ciąży są pozostawione sobie oczekując na poradę i szukając pomocy w internecie. Znam przypadki gdzie kobiety w ciąży przy krwawienie dostają tylko radę "nic pani nie będzie. To za wcześnie by coś zrobić jak sie utrzyma to będzie".
Gość2012.09.23 14:52
jestem dwa tygodnie w ciazy i dokladnie dzisiaj mam silne bole podbrzusza i do tego krwawie pojechalam do szpitala i tam nawet mnie nie zbadal lekarz tylko podano mi tabletki przeciw bolowe i wyslano mnie do domu bardzo sie boje nie wiem co mam myslec czy poronilam czy to normalne co ja mam teraz robic i dlaczego mnie nie zbadano prosze o pomoc
piter_252010.02.06 22:07
Moja żona jest w 4 tygodniu ciąży. Kilka dni miała brązowe plamienia, poszła do gina i następnego dnia po badaniu dostała krwawienia jasnoczerwonego, z jakimś skrzepem. Trwało to krótko, bo ok. 1 minuty, zrobiła się blada i słaba. Nic ją jednak nie bolało, więc byliśmy dobrej myśli, ale jednak się zmartwiliśmy obawiając się poronienia. W takich sytuacjach trzeba się udać do lekarza i tak też zrobiliśmy. Lekarz nas uspokoił, że wszystko jest ok, prawdopodobnie krwawienie było spowodowane inwazyjnym badaniem gina dzień wcześniej. Zaleciła odpoczynek w domu przez jakiś czas i nospę. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Gdy się zaczyna walczyć o dziecko to wtedy staje się ono czymś realnym, żywym w świadomości ojca. Teraz jestem bardzo szczęśliwy, że zrobiłem wszystko dla mojej dzidzi i mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy i poznamy jak Bóg pozwoli. Poczęcie i narodziny to prawdziwy cud. Hwała Bogu.
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka