5 rzeczy, które może oznaczać krwawienie w ciąży!

Ślady na bieliźnie nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Przeczytaj, co radzi specjalista w przypadku krwawienia w ciąży.

Krwawienie w ciąży - 5 rzeczy, które może oznaczać
fot. Fotolia

  Nie wpadaj w panikę, ale też nie lekceważ objawów. Krwawienie, nawet bardzo niewielkie, ZAWSZE wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.

Co może oznaczać krwawienie w ciąży w I trymestrze?

Powód nr 1
Niewielkie, trwające kilka dni krwawienie na samym początku pierwszego trymestru (5–10 dni po poczęciu) może towarzyszyć zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Przyszłe mamy nie zawracają sobie nim głowy, bo na ogół nie mają jeszcze pojęcia, że są w ciąży i biorą je za miesiączkę.

Powód nr 2
Zdarza się także (rzadko, ale jednak), że krwawienie pojawia się w terminie, w którym - gdyby nie ciąża - rozpoczęłaby się miesiączka. Na ogół trudno je jednak pomylić ze zwykłą menstruacją, bo jest skąpe. To nic groźnego, jednak na wszelki wypadek trzeba się skontaktować z lekarzem. Dlaczego? Bo pojawienie się krwi może mieć także inne, bardziej niepokojące przyczyny.

Powód nr 3
Może być m.in. zwiastunem zagrażającego poronienia (związanego najczęściej z infekcją, zbyt niskim poziomem progesteronu lub z wadami w budowie macicy). Przyszłej mamie przeważnie można pomóc, ale trzeba działać szybko (leczyć infekcję, podać hormony itd.). Czasem wystarczy odpoczynek w domu i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, niekiedy jednak konieczny jest pobyt w szpitalu, a nawet całkowity zakaz opuszczania szpitalnego łóżka. Najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to stosować się do wskazówek lekarza.

Powód nr 4
Obfite krwawienie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu, może (ale nie musi!) oznaczać poronienie, które już trwa. Z kolei silny ból (czasem tylko po jednej stronie brzucha) i niezbyt obfite krwawienie może się wiązać z ciążą pozamaciczną. W obu przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu.

Powód nr 5
Krwawienie może także nie mieć nic wspólnego z ciążą (co oczywiście nie oznacza, że można je lekceważyć!). Zdarza się, że jest związane z niewyleczoną nadżerką, polipami albo innymi zmianami w drogach rodnych. W takiej sytuacji pojawia się na ogół po stosunku lub badaniu ginekologicznym.

Co robić, gdy pojawia się krwawienie w ciąży?

Jeśli krwawienie w pierwszym trymestrze jest nieznaczne (widać tylko plamki podbarwionego krwią śluzu), zadzwoń do swojego lekarza i powiedz mu dokładnie, co się dzieje (od kiedy krwawisz, jak mocno, jaki kolor ma krew: jasno- czy ciemnoczerwony, brązowy? Lekarz zapyta cię także o to, jak się czujesz, czy boli cię brzuch itd.). Jak najszybciej umów się na wizytę i USG. Jeśli krwawisz obficie i/albo źle się czujesz, od razu jedź do szpitala. Zostaniesz zbadana, będziesz także miała wykonane USG. O tym, co dalej (czy będziesz musiała zostać w szpitalu), zadecyduje lekarz.

Zobacz, jak rozwija się twoje dziecko oraz jak zmienia się twoje ciało w I trymestrze, w II trymestrze oraz w III trymestrze ciąży!

Dowiedz się więcej o zdrowiu w ciąży:


konsultacja dr Artur Kucharski, ginekolog-położnik
napisane na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej/Mamo To Ja

Publikacja:
Agata Bernaciak Redaktor, Wydawca serwisu
Oceń artykuł 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
gosc2015.01.15 19:38
Hej. Z racji tego , że kilka dni temu urodziłam mogę spokojnie podzielić się moimi przeżyciami z etapu ciąży. Jeśli chodzi o krwawienia to u mnie zaczęło się w 14 tyg. Od początku ciąży bolał mnie brzuch ( jak na @) i któregoś dnia po prostu "wylała" się ze mnie krew ( byłam pewna, że to poronienie ). Mąż szybko zawiózł mnie do szpitala, a tam przez 6 godz. podawano mi tylko no-spę, gdyż dziecko cały czas żyło i lekarze nie wiedzieli czy poronienia dopiero się zaczyna czy może w ogóle się nie zacznie. Po 6 godz. nie pojawiły się skurcze, więc zaczęli ratować ciążę. Oczywiście dostałam Luteine + no-spe. Leżałąm w szpital tydzień. Po czym z "brązowym" krwawieniem wypisano mnie ze szpitala. Potem przez ok. miesiąc krwawiła na brązowo oczywiście. Jak krwawienie ustało okazało się, że mam krwiaka 5cmx5cm, który wchłaniał się przez kolejny miesiąc. Generalnie po krwiaku i krwawieniu została jedynie ciemna plama, którą było widać podczas usg. Od 14 tyg do 25-27tyg musiałam leżeć plackiem w domu. Opłacało się !!! Urodziłam zdrowego synka w 38tc. Tak, więc dziewczyny nie każde krwawienie oznacza "koniec". Najważniejsze to brać leki, leżeć i jeszcze raz leżeć !!!
Gość2012.12.29 23:54
W większości szpitali taka bieda że odeślą do domu i nic ńie zrobią , lekarze są zniecheceńi pracując na kilka etatów mając na uwadze tylko prywatne praktyki, firmy farmaceutyczne dogadają sie z każdym aktualnym ministrem o refundację , a kobiety w ciąży są pozostawione sobie oczekując na poradę i szukając pomocy w internecie. Znam przypadki gdzie kobiety w ciąży przy krwawienie dostają tylko radę "nic pani nie będzie. To za wcześnie by coś zrobić jak sie utrzyma to będzie".
Gość2012.09.23 14:52
jestem dwa tygodnie w ciazy i dokladnie dzisiaj mam silne bole podbrzusza i do tego krwawie pojechalam do szpitala i tam nawet mnie nie zbadal lekarz tylko podano mi tabletki przeciw bolowe i wyslano mnie do domu bardzo sie boje nie wiem co mam myslec czy poronilam czy to normalne co ja mam teraz robic i dlaczego mnie nie zbadano prosze o pomoc
piter_252010.02.06 22:07
Moja żona jest w 4 tygodniu ciąży. Kilka dni miała brązowe plamienia, poszła do gina i następnego dnia po badaniu dostała krwawienia jasnoczerwonego, z jakimś skrzepem. Trwało to krótko, bo ok. 1 minuty, zrobiła się blada i słaba. Nic ją jednak nie bolało, więc byliśmy dobrej myśli, ale jednak się zmartwiliśmy obawiając się poronienia. W takich sytuacjach trzeba się udać do lekarza i tak też zrobiliśmy. Lekarz nas uspokoił, że wszystko jest ok, prawdopodobnie krwawienie było spowodowane inwazyjnym badaniem gina dzień wcześniej. Zaleciła odpoczynek w domu przez jakiś czas i nospę. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Gdy się zaczyna walczyć o dziecko to wtedy staje się ono czymś realnym, żywym w świadomości ojca. Teraz jestem bardzo szczęśliwy, że zrobiłem wszystko dla mojej dzidzi i mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy i poznamy jak Bóg pozwoli. Poczęcie i narodziny to prawdziwy cud. Hwała Bogu.
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka