Kalendarz badań w ciąży

W ciąży powinnaś zrobić wiele koniecznych badań. Sprawdź, kiedy i jak trzeba się zbadać!

Kalendarz badań w ciąży
fot. Fotolia

Jeśli marzysz o tym, aby zostać mamą, pójdź do ginekologa, zanim zajdziesz w ciążę. Powiedz mu o swoich planach, na pewno zleci cytologię, badania krwi i moczu, wyleczy ewentualne stany zapalne.

W ten sposób przygotowana zapewnisz maleństwu jak najlepszy start. Nie denerwuj się, jeżeli nie byłaś u lekarza, a test potwierdził, że jesteś w ciąży. Umów się szybko na wizytę. Ginekolog zbada Cię, założy kartę ciąży i rozwieje twoje wątpliwości (pytaj o wszystko, co cię nurtuje). Skieruje cię też niezbędne badania w ciąży. Niektóre będziesz powtarzać co miesiąc, inne wystarczy, że zrobisz raz. Pełny kalendarz badań w ciąży podany jest też poniżej.

Przestrzegaj terminów badań w ciąży. Badania są po to, by w porę dostrzec, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić dziecku. W razie czego lekarz może ci zalecić stosowanie diety (np. gdy powodem kłopotów jest cukrzyca) lub leków (jeśli np. stwierdzi rozpoczynającą się anemię). Wspólnie ze specjalistą przygotowaliśmy kalendarz najważniejszych ciążowych badań.

Kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży - I trymestr

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Radością podziel się ze swoim ginekologiem (jeśli go nie wybrałaś, poproś o radę koleżanki, które już rodziły). Nie zwlekaj z wizytą! Już w pierwszym trymestrze czeka cię kilka badań.
  • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię); białych krwinek (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna); poziom hemoglobiny (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię krwi wykonuje się co miesiąc.
  • Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi. Norma jest do 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy (lekarz zaleci dietę i wizytę u diabetologa).
  • WR. To badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne. Jeśli wynik będzie dodatni, trzeba rozpocząć leczenie – pod okiem wenerologa.
  • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu dziecku zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
  • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy (jeśli nie zrobiłaś tego badania przed ciążą). Niebezpieczne jest tylko „świeże zachorowanie” w czasie ciąży (lekarz zaleci branie leków).
  • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie niemowlęcia tuż po urodzeniu.
  • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
  • Cytologia. To badanie lekarz zleci ci, jeśli nie wykonywałaś go w ciągu ostatniego roku.
  • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.
Ważne! Badania w ciąży wykonywane w pierwszym trymestrze mówią o twoim zdrowiu na samym początku ciąży. Jeśli coś jest nie w porządku, ginekolog może zdecydować o leczeniu lub skierować cię do innego specjalisty.

Zobacz też:

Publikacja:
Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Oceń 5,00 / 24 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka