Gdy trudno ci zajść w ciążę

Co czwarta para w Polsce nie może doczekać się dziecka. Na szczęście współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda. Nowe zabiegi nawet kilkakrotnie mogą zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

kobieta, mężczyzna, łóżko

Często mylimy niepłodność z bezpłodnością, a to wcale nie to samo. Z bezpłodności nie można się wyleczyć, bo zapłodnienie jest wtedy po prostu niemożliwe (np. u kobiet po usunięciu macicy czy u mężczyzn pozbawionych plemników).

Niepłodność to choroba, którą można i należy leczyć. Czerwone światło powinno ci się zapalić wówczas, gdy bez żadnych zabezpieczeń współżyjesz z partnerem co najmniej dwa–trzy razy w tygodniu, a mimo to przez rok nie zachodzisz w ciążę. W takim przypadku, jeśli chcecie zostać rodzicami, wybierzcie się razem do ginekologa. To właśnie ten specjalista jest pierwszym lekarzem, który spróbuje rozpoznać, jakie kłopoty zdrowotne uniemożliwiają wam poczęcie dziecka.

Ważne badania
Ponieważ problem niepłodności może w takim samym stopniu dotyczyć mężczyzny, jak i kobiety, diagnostykę prowadzi się u obojga partnerów równocześnie. Na jakie badania skieruje was ginekolog?
- Dla niego: partner otrzyma skierowanie na badanie nasienia. W tym celu odda go trochę do probówki, a lekarz z laboratorium oceni jakość spermy – policzy plemniki w badanej próbce, sprawdzi, czy są one dość ruchliwe. Gdy wyniki nie są zadowalające, takie badanie zwykle powtarza się dwa–trzy razy, co pozwala stwierdzić, czy słaba jakość nasienia utrzymuje się stale. Jeśli tak właśnie jest, sprawy bierze w swoje ręce lekarz androlog z ośrodka leczenia niepłodności.
- Dla niej: kobiecie lekarz zaleci przede wszystkim USG narządów rodnych (niepłodność mogą powodować m.in. mięśniaki macicy) oraz analizę krwi na poziom hormonów płciowych (np. przy niedoborze progesteronu może nie występować owulacja). Jeśli wyniki tych badań są prawidłowe, a przy tym niepłodność partnera zostaje w międzyczasie wykluczona, kobietę zwykle kieruje się na histeroskopię (badanie wnętrza macicy sondą i minikamerą) oraz na rentgen narządów rodnych (tzw. HSG), by sprawdzić, czy drożne są jajowody.

Jak namówić faceta na dziecko? - podyskutuj na forum!

Pierwsze kroki do dziecka
Po badaniach zwykle już wiadomo, czy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, czy też mężczyzny oraz jaką terapię należy podjąć.
- Gdy pomocy potrzebuje partner. Androlog zawsze ustala sposób postępowania w zależności od przyczyny problemów. Czasami na jakość nasienia mają wpływ przewlekłe infekcje. Mężczyzna przechodzi wtedy antybiotykoterapię, po której często wszystko wraca do normy. Z kolei przy zaburzeniach hormonalnych androlog może przepisać preparat z testosteronem lub z gonadotropinami, który poprawia jakość spermy. Bywa jednak, że takie tradycyjne leczenie nie daje pożądanych efektów. Dalsze postępowanie zostaje wówczas ukierunkowane na sztuczne zapłodnienie, co wymaga odpowiedniej "obróbki" nasienia. Kiedy plemników jest np. za mało (mniej niż 20 mln w mililitrze spermy wskazuje na obniżoną płodność), lekarz specjalną metodą zagęszcza nasienie, gromadząc plemniki w większej, skoncentrowanej liczbie. Gdy plemniki są zbyt słabe, z zagęszczonego nasienia oddziela się te najbardziej żywotne. Czasem okazuje się, że w nasieniu w ogóle nie ma komórek rozrodczych. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nasieniowody są niedrożne. W takiej sytuacji lekarz wykonuje biopsję jądra lub najądrza i stamtąd wydobywa pojedyncze męskie komórki rozrodcze.
- Gdy przyczyna kłopotów leży po stronie kobiety. Leczenie prowadzi ginekolog, dostosowując terapię do stwierdzonych nieprawidłowości. Najczęściej źródłem problemów są zaburzenia hormonalne. Wówczas pacjentce przepisuje się leki z hormonami, które regulują cykl miesiączkowy. Czasem jednak konieczne jest udrożnienie jajowodów lub zastosowanie terapii odczulającej. To ostatnie postępowanie ma miejsce wówczas, gdy lekarz stwierdza tzw. wrogość śluzu szyjkowego. Jest to schorzenie, w którym plemniki nie mogą dotrzeć do jajowodów, ponieważ w śluzie pochwy powstają przeciwciała uszkadzające męskie komórki rozrodcze. Jeśli więc w 24 godziny po stosunku plemniki obecne w pobranym przez lekarza śluzie nie poruszają się, kobieta przyjmuje progesteron (w zastrzykach lub pigułkach), co często przywraca płodność. Niebezpieczny śluz można też ominąć w drodze sztucznego zapłodnienia, wprowadzając nasienie bezpośrednio do macicy.

Vita/Zostanę mamą
Oceń artykuł 50 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
elka2015.10.30 18:24
My adoptowaliśmy komórkę, a własciwie 8, bo tyle dostaliśmy w invimedzie. Teraz mamy już synka i 2 zarodki zamrożone, jeszcze w tym roku planujemy podejść do kolejnego transferu. Mam nadzieję, że się uda.
Nadzieja2015.06.14 22:28
Znacie może drBociana?Lekarz nam polecił,że to nam może pomóc.Zamówiliśmy i czekamy na przesyłkę.
isa2014.11.13 09:19
Nam pomogła kuracja folikiem, lekarz powiedziała, ze poprawia on jakość nasienia i ruchliwość plemników i się udało. Być może to było przyczyną, ze tak długo nie mogłam zajść w ciążę.
marta2014.11.05 13:45
Mąż stosuje Manforte od jakiś dwóch miesięcy. Ma dobry skład l-argininę, selen, cynk, żeń- szeń. Jak na razie jesteśmy zadowoleni!!!Też staramy się o dziecko. Oby jak najszybciej!
lola2014.10.27 19:23
z checia oddam ci jajeczko mam 23 lata jestem bladynka jestem szczupla mam 164 cm zwrostu bez nalogow mam swoje dzieciaki 2. powiec jakie pieniadze jestes mi w stanie zaplacic za ten zabieg pisze do werci
pracownik2014.10.25 15:24
jaki suplement diety na potencje dla facetów polecacie? ktos slyszał o erektonie?
paulina2014.09.07 17:33
nie mogę zajść w ciążę od 3lat pomocy. tak bardzo chce być już mama proszę o posadę tu jest mój numer telefonu piszcie poradę 725917130 proszę piszcie poważnie:)
pani2014.07.31 11:43
od roku współżyjemy bez zabezpieczeń i nie mogę zajść w ciążę. moje wyniki są dobre, tylko mój facet nie chce się iść zbadać. uważa, że jest wszystko dobrze, mam nie naciskać bo on "tak nie może" potrzebuje czasu. szkoda, że nie chce zrozumieć, że ja tego czasu nie mam. mam prawie 33 lata i jeszcze nie rodziłam. ile mam jeszcze czekać, z każdym rokiem jest tylko gorzej. nie mam już siły z nim o tym gadać.
orelka2014.07.08 10:01
Nie znam tego suplementu, lekarz kazał mi brać folik bo jest lekiem a nie i tylko na nim się skupić, reszta już taka istotna nie jest
kanna2014.06.16 17:38
że działa :DD
DorotaK2014.06.11 19:31
Co sprawia, że jest lepszy od innych suplementów tego typu?
ania_inofolic2014.06.10 18:08
Inofolic to dość nowy produkt, lecz cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli chcecie wiedzieć na jego temat więcej, piszcie! Chętnie odpowiem na Wasze pytania. :) Pozdrawiam.
Dośka2014.06.10 11:29
Ja stosował Inofolic przez 8 miesięcy, mój lekarz zasugerował mi, że mogę spróbować go brać:) teraz jestem w 3 miesiącu ciązy:)
Dośka2014.06.10 11:29
Ja stosował Inofolic przez 8 miesięcy, mój lekarz zasugerował mi, że mogę spróbować go brać:) teraz jestem w 3 miesiącu ciązy:)
leonnarda2014.06.10 10:10
słyszałam to suplement wspomagający zajście w ciąże - dobrze mówie?
Justyna2014.06.08 22:39
A znacie Inofolic?
kala2014.05.28 10:08
U nas pomogło łykanie folika, podobno poprawiło to jakość nasienia i łatwiej było zajść w ciąże. także polecam...sposób wypróbowany.
Bawarka2014.04.01 11:55
Jeśli facet ma słabe wyniki nasienia, powinien zacząć stosować dietę i do tego jakieś suplementy (np. ProMen), wtedy wyniki powinny poprawić się znacznie.
Luna2014.03.08 18:31
Witam, mam już czwórkę wspaniałych dzieci, trzech synów i jedna córkę, jednak marzy mi się jeszcze jeden bobasek. Zrobiłam testy lh, ustalilam mniej więcej dzień owulacji i zaczęliśmy starać się o bobaska w kwietniu 2013 roku, a mimo to, do dziś nie zaszłam w ciążę. Dlaczego?? Co może być tego przyczyną?? Wyniki mam dobre, cytologia też jest bardzo dobra. Czy jest to możliwe że nagle stałam się nie płodna?? Mam 25lat.
Lola2014.02.24 15:21
Mężczyźnie jest to chyba nie potrzebne i tak w żadnej sposób nie wpłynie to na plemniki
Karola2014.02.18 17:23
A co takie suplementy dają mężczyźnie, słyszałam o diecie dla faceta ale żeby też przyjmował suplementy ? Uważam że to my kobiety powinnyśmy łykać kwas foliowy lub suplementy wspomagające zajście w ciąże
zieloneoczy2013.10.13 16:44
wiecie moim zdaniem jak się staramy o dziecko i już mija trochę czasu to może nie ma co czekać frustrować się tylko się wybrać do lekarza, żeby powiedział, co może być tego przyczyną, jakie badania trzeba zrobić i pomógł wybrać najlepszą metodę leczenia. Dla mnie takim dobrym lekarzem jest doktor Jerzy Koźma z kliniki Invimed w Poznaniu. Myślę, że nie ma co się też wstydzić, czy odwlekać wizyty, warto sprawdzić, czy aby wszystko jest ok.
kruk2013.10.09 15:55
Ciut nieprofesjonalny ten artykuł. Nogi w górę? Żaden lekarz nie potwierdzi, że to działa. Odpuście takie ciemne twierdzenia. Reszta to zlepek z innych artykułów.
sucha2013.09.28 15:30
witam kobietki moj maz dal sie przekonac na suplementy bral wiele miesiecy ale szczerze mowiac nic nie daly,lekarze stwierdzili nieplodnosc ale walczymy dalej
wiesek2013.07.30 05:17
692765682
wiesek2013.07.30 05:11
durzo;;;;;;;kobiet....sie....leczy..nie.potrzebnie.......ile..kobiet..stoi.po.drodze.....i...jak.by.......rzony.....widzaly..tych..merzow...........poco.je.zabieraja.do.autow.....i.jada,,,do...lasu,,,,,,,dostanie.od.niej...chorobe...............no.....co.......i.jurz.....problem.z.rzona....zajsc....jak.........zarazil........sie.choroba..........i.potem.szukamy.dzury.w.calym...............i,to.wiodac.....rze.nie.kawaler.....rzaden
wiesek2013.07.30 04:59
nie urzywajmy srodkow..zapobigawczych....zajsca..w..carze..........nawet...w.malrzenstwie........tak....robi.....durzo....rzon...marz.........idze.......do....pracy/////////..............przyjdze.......kolego/////...z....lat...............przedmalrzenskich.....z.nim...sie....seksuje....................no........i..co.teraz........jak.....morzna...zajsc...z.nim,.w.....ciarze..........przecierz bedze....dzecko..inne.............nie...podobne..do.merza.......nigdy,,,,,,,,,,,,,,,,znam.taki....przypadek....nie...jeden.................nawet,,,,sam..........pomagalem.zajsc.w.ciarze.......rzeby...marz.nie...wiedzal.........
lena2013.07.15 09:04
Boję się że grozi mi nie płodność. W ubiegłym miesiącu podjęłam próbę zajścia w ciąże. Niestety próba ta nie powiodła się . Na początku miałam objawy ciąży. byłam senna , miałam nawet mdłości ,bolał mnie brzuch i piersi. Ucieszyłam się bo myślałam że udało się . Jednak dostałam okres a test wyszedł negatywny. Pomóżcie bo nie wiem co robić.
Gość2013.05.04 13:32
Witam mój chłopak jest niby bezpłodny ale nigdy nie rozmawiałam z nim o tym czy są jakieś szanse na dziecko. jesteśmy młodzi znaczy oboje pełnoletni spóźnia mi się okres co prawda drugi dzień ale to wcześniej się raczej nie zdarzało . Czy wie ktoś może coś na temat bezpłodności i czy jest możliwość , ze mogłabym być w ciąży ? .. Ania
Gość2012.12.13 13:47
Jesteśmy Agencją szukającą dawczyń komóreczek życia (jajowych) i biorczyń , które zmagają sią z bezpłodnością. Naszym zdaniem żadna kobieta nie zasługuje na to żeby być pozbawioną Macierzeństwa, stąd się wziął nasz pomysł na stworzenie Agencji Macierzyństwa. Współpraca z Nami to minimum ryzyka zarówno ze strony biorczyń , które obawiają się że dawczyni po zainwestowaniu w badania zrezygnuje, lub też kobiety które są chętne pomóc bezpłodnym parom, sama byłam dawczynią i wiem z iloma znakami zapytania to sie wiąże, jakie są niebezpieczeństwa i obawy tej strony. Naszym zadaniem jest stworzenie bezpiecznej współpracy oraz pomoc w odróżnieniu pseudo dawczyń od tych właściwych, oraz zapewnienie im bezpieczeństwa w każdy możliwy sposób. Akceptujemy anonimowść obudwu stron, biorczyni nie musi spotkać sie z dawczynią, mozemy zostać jej pośrednikiem. Do wspólnego sukcesu potrzebna jest nienaganna współpraca i pewność że jest się bezpiecznym. Zapraszam do kontaktu zarówno dawczynie i biorczynie odpowiem na wszystkie pytania. happy.gameta@gmail.com
Gość2012.07.02 22:34
od prawie roku staramy się z mężem o maluszka i nic. U mnie pracy niby to żartem ale co rusz teksty typu: "kiedy będzie coś wiadomo, bo wiesz blokujesz kolejkę". Staram się to zbywać ale gdzieś głęboko to przeżywam, bo o niczym innym nie marzę jak o tym by mieć choćby jedno takie maleństwo. Czasami chce mi się po prostu ryczeć i odnoszę wrażenie jakbym z tym wszystkim była sama.:(
brunetka1986rr2012.03.02 19:11
Witam, moja gr krwi to 0Rh-. Jestem brunetka, szczupla z brazowymi oczami. Mam dwoje dzieci. Jestem osoba wyksztalcona. Bylam dawczynia w Krakowie(18komorek oddanych). Chetnie dojade rowniez do Warszawy czy Lodzi.Biorczyni po pierwszej probie zaszla w ciaze chociaz od lat sie leczy. Moja cena to 10tys + koszt leczenia.
oliwka2012.02.09 20:28
4 lata staran i ciagle nic. Maz jest zdrowy ja niestety nie mialam robionych badan, moj ginekolog skierowal mnie do kliniki ale tam niestety musze sama pokryc wszystkie koszta. Mieszkamy w niemczech . Co ja mam robic :(
oliwka2012.02.09 20:28
4 lata staran i ciagle nic. Maz jest zdrowy ja niestety nie mialam robionych badan, moj ginekolog skierowal mnie do kliniki ale tam niestety musze sama pokryc wszystkie koszta. Mieszkamy w niemczech . Co ja mam robic :(
oliwka2012.02.09 20:27
4 lata staran i ciagle nic. Maz jest zdrowy ja niestety nie mialam robionych badan, moj ginekolog skierowal mnie do kliniki ale tam niestety musze sama pokryc wszystkie koszta. Mieszkamy w niemczech . Co ja mam robic :(
marta2011.07.24 18:47
my staramy sie od roku i nic ;(( w przyszly wtorek mamy umowiona wizyte u specjalisty a do tego czasu chyba oszaleje ;(((
rita2011.07.18 18:10
witam wszystkich. ja staram sie z chłopakiem od prawie 5 lat o dzidziusia i dalej nic. nie wiem co robic... jestem na skraju załamania.
gosiababy2011.07.15 10:58
Przede wszystkim wyluzować :) kiedy jesteśmy pod presją pragnienia dziecka nic z tego...wystraczy pojechać na wakacje, zabrać parę testów owulacyjnych i cieszyć się sobą :)
paula1111112010.02.18 11:38
witam staramy sie z narzeczonym o dziecko juz ponad7 miesiecy i nic. jezeli znacie jakies sprawdzone sposoby to prosze piszcie.
ewaxxxxxx2011.03.02 08:11
ja strarałam sie z mężem ok 4 lat teraz udałomi sie zajść myślę że przez to że były u mnie moje siostry na wakacjah i przestałam myśleć o tym że bardzo bym chciała dzieciątka tylko skupiałam sie na nich czy coś zjadły pod moją nieobecność czy sie nie nudzą itp. dodam żę mam zespół PCOS i niedrożność jednego jajnika więc wszystkie smutasy głowy do góry i radzę przestać myśleć o dziecku wiem że to trudne ale wiem też że gdyby nie siostry na wakacjach i moje ciągłe zamartwianie o nie to też pewnie jeszczebym nie była w ciąży a jestem już w 36 tyg i niedługo rodzę dodam że mój kubuś jest cały i zdrowy pozdrawiam was serdecznie i trzymam kciuki
Patrycja222010.12.27 13:58
Witam od roku z narzeczonym kochamy się bez zabezpieczenia, wcześniej też nie używałam żadnych środków anty, troszkę to dziwne, bo chcemy mieć dziecko, ale nam to nie wychodzi, inni zaliczają tzw wpadki od razu, to nie fair. Narzeczony ma 11l syna z pierwszego małżeństwa,ale z byłą żoną też nie mieli drugiego dziecka, nie wiem czy to jego wina, czy może moich genów, bo matka urodziła mnie dopiero gdy miała 27, lub 28l, mam nadzieję, że nie odziedziczyłam po niej genów, faktem jest to, że jeszcze nigdy nie byłam u ginekologa, bo nie miałam takiej potrzeby, ale jeśli i tym razem nie wyjdzie, to może wreszcie się wybiorę. Znacie może jakieś naturalne sposoby wspomagające zajście w ciążę???jeśli tak to byłabym wdzięczna o napisanie na gg 1587930. Pozdrawiam
kamila2010.11.02 19:33
Witam ja i mój narzeczony staramy sie o dziecko od roku i to nic nie wychodzi prawdo podobnie ma on na jadrze jakiegos guza czy dlatego nie moge zajsc w ciazę. prosze o rade dziekuje
szkocik2010.08.07 10:51
Poszukuję dawczyni jajeczka. Mam 38 lat i została mi ostatnia próba in-vitro. Pomóżcie!!!
szkocik2010.08.07 10:46
Poszukuję dawczyni jajeczka. Mam 38 lat i została mi ostatnia próba in-vitro.Pomóżcie!!!!
wercia2010.05.17 15:54
witam staramy się z narzyczonym o dziecko od roku i nic.jesli jest jakiś sposób żeby załapać dajcie mi znać.
ala342010.04.29 08:28
po 34 lata i nie widzimy w tym nic tragicznego że nie mamy dziecka. Zycie jest piękne nawet bez dziecka ( kto wie czy nawet nie piękniejsze, zastanówcie się nad tym, nie nakręcajcie się nie potrzebnie na dziecko, bo inni mają to ja też chcę...)
emilka2009.09.26 00:33
Witam , Od 3 lat zażywałam tabletki anty. Cilest jednak parę miesięcy temu odstawiłam je ponieważ pragniemy z mężem potomka. Jak na razie jeszcze się nie udało,a cykle miesiączkowe mam nierególarne więc postanowiłam zasięgnąć pomocy w testach owulacyjnych.Chciałabym się dowiedzieć czy którejś z Was używały takich testów?zaszłyście dzięki nim szybciej w oczekiwaną ciążę? I jeszcze pytanie z innej"beczki"Po jakim czasie od odstawienia pigułek zaszłyście w ciążę?Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
mika2009.09.23 12:50
razem z moim mężem od 8-mc staramy sie o dziecki i nic.... kochamy się nawet 4-5 razy w tyg już od 2 mc by zwiększyć możliwośc zapłodnienia. Im częsciej się kochamy tym wcześniej dostaję miesiączkę... co możemy jeszcze zrobić???
amanda2008.12.09 12:30
Ja i moj mąż od roku staramy sie o dziecko, ale bez skutku. Bardzo duzo wydziela mi sie białego śluzu z pochwy.... czy to moze byc przyczyna?
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka