Gdy trudno ci zajść w ciążę

Co czwarta para w Polsce nie może doczekać się dziecka. Na szczęście współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda. Nowe zabiegi nawet kilkakrotnie mogą zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

kobieta, mężczyzna, łóżko

Często mylimy niepłodność z bezpłodnością, a to wcale nie to samo. Z bezpłodności nie można się wyleczyć, bo zapłodnienie jest wtedy po prostu niemożliwe (np. u kobiet po usunięciu macicy czy u mężczyzn pozbawionych plemników).

Niepłodność to choroba, którą można i należy leczyć. Czerwone światło powinno ci się zapalić wówczas, gdy bez żadnych zabezpieczeń współżyjesz z partnerem co najmniej dwa–trzy razy w tygodniu, a mimo to przez rok nie zachodzisz w ciążę. W takim przypadku, jeśli chcecie zostać rodzicami, wybierzcie się razem do ginekologa. To właśnie ten specjalista jest pierwszym lekarzem, który spróbuje rozpoznać, jakie kłopoty zdrowotne uniemożliwiają wam poczęcie dziecka.

Ważne badania
Ponieważ problem niepłodności może w takim samym stopniu dotyczyć mężczyzny, jak i kobiety, diagnostykę prowadzi się u obojga partnerów równocześnie. Na jakie badania skieruje was ginekolog?
- Dla niego: partner otrzyma skierowanie na badanie nasienia. W tym celu odda go trochę do probówki, a lekarz z laboratorium oceni jakość spermy – policzy plemniki w badanej próbce, sprawdzi, czy są one dość ruchliwe. Gdy wyniki nie są zadowalające, takie badanie zwykle powtarza się dwa–trzy razy, co pozwala stwierdzić, czy słaba jakość nasienia utrzymuje się stale. Jeśli tak właśnie jest, sprawy bierze w swoje ręce lekarz androlog z ośrodka leczenia niepłodności.
- Dla niej: kobiecie lekarz zaleci przede wszystkim USG narządów rodnych (niepłodność mogą powodować m.in. mięśniaki macicy) oraz analizę krwi na poziom hormonów płciowych (np. przy niedoborze progesteronu może nie występować owulacja). Jeśli wyniki tych badań są prawidłowe, a przy tym niepłodność partnera zostaje w międzyczasie wykluczona, kobietę zwykle kieruje się na histeroskopię (badanie wnętrza macicy sondą i minikamerą) oraz na rentgen narządów rodnych (tzw. HSG), by sprawdzić, czy drożne są jajowody.

Jak namówić faceta na dziecko? - podyskutuj na forum!

Pierwsze kroki do dziecka
Po badaniach zwykle już wiadomo, czy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, czy też mężczyzny oraz jaką terapię należy podjąć.
- Gdy pomocy potrzebuje partner. Androlog zawsze ustala sposób postępowania w zależności od przyczyny problemów. Czasami na jakość nasienia mają wpływ przewlekłe infekcje. Mężczyzna przechodzi wtedy antybiotykoterapię, po której często wszystko wraca do normy. Z kolei przy zaburzeniach hormonalnych androlog może przepisać preparat z testosteronem lub z gonadotropinami, który poprawia jakość spermy. Bywa jednak, że takie tradycyjne leczenie nie daje pożądanych efektów. Dalsze postępowanie zostaje wówczas ukierunkowane na sztuczne zapłodnienie, co wymaga odpowiedniej "obróbki" nasienia. Kiedy plemników jest np. za mało (mniej niż 20 mln w mililitrze spermy wskazuje na obniżoną płodność), lekarz specjalną metodą zagęszcza nasienie, gromadząc plemniki w większej, skoncentrowanej liczbie. Gdy plemniki są zbyt słabe, z zagęszczonego nasienia oddziela się te najbardziej żywotne. Czasem okazuje się, że w nasieniu w ogóle nie ma komórek rozrodczych. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nasieniowody są niedrożne. W takiej sytuacji lekarz wykonuje biopsję jądra lub najądrza i stamtąd wydobywa pojedyncze męskie komórki rozrodcze.
- Gdy przyczyna kłopotów leży po stronie kobiety. Leczenie prowadzi ginekolog, dostosowując terapię do stwierdzonych nieprawidłowości. Najczęściej źródłem problemów są zaburzenia hormonalne. Wówczas pacjentce przepisuje się leki z hormonami, które regulują cykl miesiączkowy. Czasem jednak konieczne jest udrożnienie jajowodów lub zastosowanie terapii odczulającej. To ostatnie postępowanie ma miejsce wówczas, gdy lekarz stwierdza tzw. wrogość śluzu szyjkowego. Jest to schorzenie, w którym plemniki nie mogą dotrzeć do jajowodów, ponieważ w śluzie pochwy powstają przeciwciała uszkadzające męskie komórki rozrodcze. Jeśli więc w 24 godziny po stosunku plemniki obecne w pobranym przez lekarza śluzie nie poruszają się, kobieta przyjmuje progesteron (w zastrzykach lub pigułkach), co często przywraca płodność. Niebezpieczny śluz można też ominąć w drodze sztucznego zapłodnienia, wprowadzając nasienie bezpośrednio do macicy.

Oceń 4,96 / 50 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka