Apetyt w ciąży

Czy ogromny apetyt jest w ciąży czymś naturalnym? Odpowiada ginekolog.

kobieta, ciąża, owoce

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Jak dotąd nie miałam wilczego apetytu, jadłam tyle ile przed ciążą. Ale teraz nie mogę się opędzić od myśli o jedzeniu. Cały czas czuję głód i tylko bym jadła i jadła. Czy to normalne? Natalia

Takim wilczym apetytem w ciąży może się pochwalić wiele przyszłych mam. Więc nie jest to nic dziwnego. Niestety, choć wiem, że trudno się powstrzymać od jedzenia, trzeba jednak uważać na to, ile się je (nie wspominając o tym, co się nakłada na talerz). W ciąży nie powinno się przytyć więcej niż 20 procent wagi sprzed ciąży. Czyli jeśli kobieta ważyła 60 kg, to przed porodem wskazówka wagi powinna wskazać maksymalnie 72 kg. W tym blisko 6 kg waży maluszek, płyn owodniowy, łożysko i macica, a dodatkowo 1–1,5 kg przypada na powiększające się piersi. Wzrost masy ciała spowodowany jest też gromadzeniem się tłuszczów w tkance podskórnej, zwiększeniem objętości krwi w naczyniach oraz większą zawartością wody w tkankach.

Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Mamo to ja
Oceń artykuł 23 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2012.10.14 10:19
Krew mnie zalewa jak widzę co piszecie . Skąd pani ginekolog ma takie informacje o wadze??? Proszę was nie dołujcie przyszłych mam takimi bzdurami z palca wyssanymi!!!! Ja w ciąży przytylam 20 kg (60kg waga sprzed ciąży) !! Nie miałam żadnych zachcianek, i nie lezalam na kanapie cały dzień, odzywialam się zdrowo!!! Pracowałam do końca ciąży, a konkretnie do 38 tyg. i dodam ze nie była to praca biurowa. Każda kobieta i każda ciąża jest inna !!!
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka