Jakie są pewne objawy ciąży

Czy nudności i zawroty głowy są pewnym sygnałem, że jesteś w ciąży? Niekoniecznie. Sprawdź, kiedy warto zrobić test ciążowy!

kobieta, mężczyzna, test ciążowy, ciąża

Opisujemy objawy, które mogą świadczyć o zapłodnieniu, a także radzimy, kiedy warto zrobić test ciążowy.

Gdyby ktoś pokusił się o napisanie pracy magisterskiej o objawach ciąży, poświęciłby na to kilka tomów. Nie wierzysz? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi mamami. Ja to zrobiłam i oto, co mi opowiedziały.

Zaskoczyło mnie...


Ola: "Pewnego dnia przyszłam do pracy, zrobiłam sobie kawę i... nie tknęłam jej do końca dnia. A przecież ją uwielbiam". Agnieszka: "Zwykle przed miesiączką pobolewają mnie piersi, a tym razem NIC!". To inaczej niż u Kasi, którą przeraziło to, że piersi bolą ją mocniej niż zwykle. A Marta? "Moja ciąża zaczęła się infekcją pochwy!". U Gosi w dniu miesiączki pojawiło się krwawienie, ale zniknęło kilka godzin później. Z kolei Hannę najpierw odrzuciło od papierosów, a później była osłabiona i rozchwiana emocjonalnie. Agnieszka? Uwielbia wędliny, ale w ciąży nie mogła wytrzymać ich zapachu. Beata: "Wynik testu był negatywny, ale mąż był pewny, że jestem w ciąży, bo... miałam inny kształt brzucha!".
Czy wszystkie wiedziały, że są w ciąży? Nie. Niektóre przeczuwały, inne przestraszone reakcją swojego organizmu pędziły do lekarza lub do apteki po test ciążowy – na wszelki wypadek.

Dziwnie się czuję

Gdy spytałam Zuzannę o jej objawy ciąży, stwierdziła: "Było coś nie halo". Pewnie uśmiechnęłaś się, bo znasz to uczucie... Dlaczego Zuza czuła się "nie halo"?
Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej organizm kobiety przechodzi olbrzymie zmiany, dzięki którym malec w brzuszku może się zdrowo rozwijać. Tak, burza hormonów to właściwe określenie na to, co się dzieje w twoim ciele. I to te hormony odpowiadają za to, co czujesz. A możesz:
- Czuć ból w brzuchu - tak jak w czasie miesiączki.
- Biegać do ubikacji. Oczywiście częściej niż do tej pory – to efekt działania hormonów progesteronu i estrogenów na pęcherz moczowy.
- Narzekać na nudności, wymioty, ślinotok... Pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży i zwykle mijają po miesiącu czy dwóch.
- Jeść więcej lub mniej. To czas na jedzeniowe zachcianki.
- Czuć się zmęczona. Potrzebujesz także więcej snu. Możesz skarżyć się na zawroty głowy, a nawet na omdlenia.
- Być wrażliwa na zapachy. Odczuwasz je intensywnie, na niektóre możesz reagować nudnościami.
- Nie mieć ochoty na kawę, papierosy... Jakby organizm sam wiedział, co jest dla ciebie dobre.
- Odczuwać niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość...
Te objawy ciąży lekarze nazywają subiektywnymi. Mogą, ale nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Choć jeśli jest ich kilka, to jak nie mieć pewności?

Oceń 4,65 / 175 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka