Jak przebiega cesarskie cięcie? Dowiedz się krok po kroku

Boisz się nawet myśleć o cesarskim cięciu? A może chcesz, by dziecko właśnie tak przyszło na świat? Sprawdź, jak to wygląda.

Na czym polega cesarskie cięcie - jak wygląda krok po kroku
fot. Fotolia

Cesarskiego cięcia nie powinno się robić ot tak, po prostu. To poważna operacja, którą przeprowadza się tylko wtedy, gdy poród siłami natury jest niemożliwy albo zbyt niebezpieczny dla dziecka czy mamy.

Co wpływa na decyzję o cesarskim cięciu?

O tym, że cięcie cesarskie jest konieczne, lekarz może zdecydować na początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem albo dopiero w trakcie porodu. Operację wykonuje się, jeżeli:
  • poród przebiega za wolno, wystąpi krwotok z powodu przedwcześnie odklejonego łożyska lub łożyska przodującego,
  • dziecko jest ułożone nieprawidłowo, ma zaburzenia akcji serca,
  • mama ma poważną wadę serca z zaawansowaną niewydolnością krążenia; istnieje ryzyko, że podczas parcia odklei się jej siatkówka; gdy jej miednica jest zbyt wąska lub występują zmiany chorobowe w obrębie narządu rodnego.

Jak przebiega cesarskie cięcie: przed zabiegiem

Jeśli operacja jest planowana, przyszła mama przygotowuje się do niej już wcześniej. Przez co najmniej 6 godzin nie może jeść, położna proponuje czopki glicerynowe na wypróżnienie, goli okolicę łonową, zakłada cewnik do pęcherza, a na nogi (jeśli kobieta ma żylaki) opaskę uciskową zapobiegającą zakrzepom. Podaje się dożylnie leki, niedopuszczające do powstania wrzodu stresowego żołądka. Gdy decyzja zapada nagle, wszystko wygląda podobnie, pomija się jednak dietę i opaskę uciskową.

Znieczulenie przed cesarką

Kiedyś cesarskie cięcie przeprowadzało się tylko w znieczuleniu ogólnym. Działały błyskawicznie, ale były sporym obciążeniem dla mamy i dziecka. Dziś robi się tak bardzo rzadko. Nawet jeżeli cesarskie cięcie odbywa się z tzw. wskazań nagłych i liczy się dosłownie każda sekunda, doświadczony anestezjolog w dobrze wyposażonym szpitalu jest w stanie zastosować znieczulenie podpajęczynówkowe.

Na czym polega cesarskie cięcie? Dowiedz się krok po kroku!

Do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego anestezjolog wstrzykuje lek, który oddziałuje na rdzeń kręgowy i w ciągu kilkudziesięciu sekund znieczula ciało od pępka w dół. Ukłucie boli tyle, co zwykły zastrzyk. Potem czuje się ciepło i drętwienie nóg.

Podczas operacji kobieta jest przytomna, ale nie odczuwa bólu. Czuje natomiast dotyk i chłód narzędzi. Można też zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe, takie jak przy porodzie siłami natury. Jest ono równie skuteczne, ale trzeba poczekać 20 minut, by zadziałało. Nie korzysta się z niego, gdy trzeba szybko operować.

Dowiedz się więcej:

7 rzeczy, które zaskoczą cię po porodzie
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Co spakować do szpitala na poród?

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,70 / 79 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka