15 pytań i odpowiedzi o USG w ciąży!

Badania USG są w ciąży wręcz niezbędne! Dlaczego więc niektóre mamy unikają ich jak ognia? Spytaliśmy o to ginekologa.

Pierwsze USG w ciąży - co powinnaś wiedzieć
fot. Fotolia

USG w ciąży - wywiad  z dr Renatą Jaczyńską

1. Pani Doktor, czy pamięta Pani swoje pierwsze badanie USG? Czy bała się Pani tej wizyty?
– Oczywiście, że pamiętam! Byłam wtedy studentką. Wtedy USG w ciąży nie było tak dostępne, jak dzisiaj. Czy się bałam? Tak, ale nie badania, raczej jego wyniku, tego, co powie lekarz.

2. A czego najbardziej obawiają się przyszłe mamy, które przychodzą na USG?
– Boją się, że ultradźwięki zaszkodzą zdrowiu ich dziecka. A niesłusznie. Badania ultrasonograficzne wykonuje się od ponad 30 lat. I do tej pory w literaturze medycznej nie pojawiły się informacje potwierdzające te podejrzenia. Tak dla przypomnienia, obraz USG uzyskuje się za pomocą niesłyszalnych fal dźwiękowych, a nie promieniowania, jak podczas badania rentgenowskiego. Uspokajam więc mamy i zachęcam do badania.

3. Niektóre ciężarne tak obawiają się badania ultrasonograficznego, że na wszelki wypadek omijają je szerokim łukiem, inne wręcz przeciwnie. Najchętniej kontrolowałyby dzidziusia co kilka dni. Ile badań USG można, a ile trzeba wykonać w ciąży?
– Gdy ciąża przebiega prawidłowo, zalecamy trzy badania USG, podczas których dokładnie ocenia się rozwój i budowę ciała dziecka. Stąd zalecenie, by akurat te USG w ciąży wykonywał i interpretował wyniki badania ginekolog położnik specjalizujący się w ultrasonografii położniczo-ginekologicznej (o jego wskazanie można poprosić swojego ginekologa). Czasami lekarze prowadzący ciążę, niemający dużego doświadczenia w USG, wykonują te badania podczas kontrolnej wizyty przyszłej mamy. Są to krótkie badania, oceniające na przykład wzrost płodu, jego położenie czy objętość płynu owodniowego. Jednak nie wolno ich mylić z tymi obowiązkowymi.

4. Czy do badania ultrasonograficznego trzeba się jakoś przygotować?
– Pierwsze badanie USG we wczesnej ciąży jest wykonywane przez pochwę. I na tę wizytę trzeba zgłosić się z pustym pęcherzem moczowym, bo inaczej może on zasłaniać obraz macicy. Kolejne badania, tzn. po 11. tygodniu ciąży, przeprowadza się przez brzuch. Choć w niektórych sytuacjach dodatkowo wykonuje się badanie przezpochwowe, np. by ocenić długość szyjki macicy, czy jakąś część ciała maluszka, która nie jest dobrze widoczna przez brzuch. Nie jest to bolesne ani niebezpieczne dla dziecka.

5. A jak przygotować się do USG w ciąży przez brzuch?
Na to badanie można zgłosić się z marszu, bez żadnych przygotowań. Choć lepiej ubrać się w wygodne ubrania, które pozwolą łatwo odsłonić brzuch. No i trzeba wyjąć z pępka kolczyk i wyłączyć komórkę przed wizytą.

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,91 / 103 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka