Krwawienia w ciąży

Niekiedy to tylko kilka brunatnych plamek, choć bywa, że krwi jest więcej. Takie dolegliwości nie zawsze oznaczają coś złego. Zawsze jednak wymagają pilnej wizyty u lekarza.

kobieta, ciąża

Tego rodzaju dolegliwości zdarzają się co czwartej przyszłej mamie. Bywają niegroźne, ale mogą też zwiastować kłopoty. Reagując w porę, możesz zapobiec wielu zagrożeniom. Ale tylko lekarz stwierdzi, co należy zrobić.

Jak zmniejszyć ryzyko

Czy krwawieniom da się zapobiec? I tak, i nie. Nie – bo nie na wszystko masz wpływ. Tak – bo możesz zrobić wiele, by ciąża przebiegała prawidłowo, bez niespodzianek. Wskazówki, które dostajesz od swojego ginekologa (że powinnaś dbać o siebie, nie przemęczać się), są naprawdę ważne. Na przykład przedwczesne odklejenie łożyska (jedna z przyczyn pojawienia się krwi) zdarza się częściej u kobiet, które palą papierosy. Do krwawienia może dojść też po zbyt intensywnym wysiłku.
Jeżeli lekarz twierdzi, że z powodu krwawienia powinnaś jechać do szpitala albo leżeć w łóżku – po prostu to zrób, nawet jeśli twoje koleżanki mówią: „Ja też tak miałam, ale zamiast się nudzić w łóżku, wyjechałam na wakacje”. Słuchaj swojego organizmu. Gdy dzieje się coś poważnego (np. mocno krwawisz, boli cię podbrzusze), jak najszybciej jedź do szpitala. Nie startuj w konkursie na najdzielniejszą przyszłą mamę i nie próbuj jechać sama. Lepiej skorzystać z taksówki lub wezwać karetkę.

Karta ciąży, grupa krwi
Noś zawsze przy sobie kartę ciąży i oryginał badania grupy krwi (lekarz zleci je na początku ciąży) – na wszelki wypadek. Najlepiej przypnij dokument do karty, aby mieć pewność, że się nie zawieruszy. Zawsze bowiem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, a na wynik badania grupy krwi czeka się dwie godziny. Czasem to bardzo dużo.

I TRYMESTR
Zaczynają działać ciążowe hormony, organizm "przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia bądź krwawienia są:
1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Krwawienie pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.
2. Zmiany hormonalne. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.
3. Niedobory hormonalne. Zazwyczaj jest to raczej plamienie. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Duphaston, Luteina, Kaprogest). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
4. Choroby szyjki macicy. Pojawienie się krwi może być spowodowane niewyleczoną nadżerką na szyjce macicy lub polipem (czasem polipy powstają dopiero podczas ciąży). Krwawienie zwykle jest skąpe, często tzw. kontaktowe, co oznacza, że pojawia się w trakcie lub po badaniu ginekologicznym albo po stosunku. Postępowanie zależy od tego, jak duże są zmiany. Lekarz zleca badania (cytologię, którą i tak się robi na początku ciąży, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w mikroskopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć zachowawczo globulkami dopochwowymi.
5. Ciąża pozamaciczna. Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4. a 8. tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę.
6. Zagrożenie poronieniem. W takim przypadku może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.

Laryssa Kowalczyk, Beata Turska
Oceń artykuł 72 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
gość 2014.01.30 21:39
Nie wiem jak jest w Australii ale w Holandii jest tak samo... Jestem w prawie 6 tygodniu ciąży dostałam plamien, boli mnie brzuch... Byłam u lekarza, powiedziała mi ze jeśli plamienia się będą utrzymywać i będą silniejsze zwiastuje to poronienie... Poszłam do szpitala i na pogotowie i uzyskalam ta samą odpowiedz... Uwazalam ze jest tu lepiej jak w Polsce ale nigdy w życiu nie powtórzę tego słowa... Zostawiają ludzi na pastwe losu i wysyłają zpowrotem do pracy... Do 12 tygodnia mogę pomarzyć o jakichkolwiek prawach dla mni.e i dla maleństwa... Kontaktowalam się z moją panią ginekolog w Polsce i na ta chwilę muszę czekać... Myślałam że wsiade w samolot albo w busa i rozwiąże problem ale to zbyt niebezzpieczne dla tego małego szkrabka... Jedynie co to leżeć wypoczywać i nie przezjmować się.... Pffff jasne...
Gość2013.03.20 03:31
w Australii jest tak, ze nikt nie chce z Toba rozmawiac dopoki nie przejdziesz 12 tygodni, jezeli krwawisz to musisz sama z tym walczyc w domu, tak wlasnie poronilam juz nie raz...
Gość2012.09.19 19:34
Witam serdecznie.Nie wiem co robic,myślec...po terminie spodziewanej miesiączki,której nie dostałam,zrobiłam test i wynik pozytywny.Poszłam do lekarza,który potwierdził wynik testu.Po tygodniu dostałam plamienia,później krwawienie,ale po konsultacji szpitalnej poszłam na badanie beta hcg,które także potwierdziło wynik testu.Po kolejnym tygodniu znowu wybrałam się do lekarza,a ten stwierdził,że "nic nie widzi"...Co mam robic?
Gość2012.09.07 08:31
jestem w 7 tygodniu ciąży i zaczęłam krwawić ale tak trochę po stosunku czy to normalne boję się że poronię a do lekarza za miesiąc?
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka