Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre

Najnowsze badania naukowe potwierdzają: pewne produkty mają niezwykły wpływ na rozwój mózgu malucha w łonie mamy!

ciąża
fot. Panthermedia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przedstawili niedawno swój raport. Dowodzi on tego, o czym już od dłuższego czasu mówili specjaliści. Otóż okazało się, że kobiety, które w ciąży jadły dużo ryb, urodziły dzieci z wyższym wskaźnikiem inteligencji, mające lepszą pamięć i zdolność koncentracji niż te, które ograniczały ryby do 300-400 g tygodniowo.

Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o zawarte w rybach dobroczynne dla mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe. Dla ciebie to bardzo ważne odkrycie!

Dlaczego dieta jest taka istotna?

Każdy z pięciu posiłków, jakie jesz w ciągu dnia, pięciokrotnie zwiększa szanse na to, że urodzisz maleństwo zdrowe i mądre. Przestrzeganie zbilansowanej diety podwyższa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka w terminie i z dobrą masą urodzeniową. Dzięki temu w przyszłości maluch będzie mniej chorował. Dobry jadłospis może też ograniczyć ryzyko występowania wad wrodzonych. I, jak dowiedziono w Harvardzie, podwyższyć IQ malca!

O jakich składnikach trzeba pamiętać?

Dla prawidłowego rozwoju dziecka najważniejsze jest tak naprawdę to, aby niczego mu nie brakowało. Białka i węglowodany, witaminy i minerały – wszystkie są niezbędne. Ale istnieje też grupa składników, które szczególnie przyczyniają się do rozwoju mózgu nienarodzonego dziecka. To niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza kwas tłuszczowy z rodziny omega-3 (dekozaheksaenowy – DHA). Zyskuje on ostatnio coraz większą sławę, nie tylko jako antidotum na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze i choroby serca, ale również jako główny budulec mózgu i siatkówki oka maluszka.

Gdzie szukać kwasów omega-3?

W rybach (stąd wnioski z Harvardu). Dobre są: łosoś, śledź, sardynki, krewetki, tuńczyk w sosie własnym. Unikaj ryb surowych (sushi), mięsa rekina, miecznika, makreli – zawierają dużo związków szkodliwej rtęci.

Oceń 4,45 / 29 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka