Czym grozi tyłozgięcie macicy?

Czy tyłozgięcie macicy może utrudnić zajście w ciążę? Zapytaliśmy o to eksperta ginekologa. Sprawdź!

Tyłozgięcie macicy - czym grozi
fot. Fotolia

Podczas badania ginekologicznego dowiedziałam się od lekarza, że mam tyłozgięcie macicy. Co to oznacza i czy wpłynie w jakiś sposób na moje zdrowie albo problemy z zajściem w ciążę?

- Marzena

Ekspert odpowiada: Jeszcze niedawno uważano, że tyłozgięcie macicy nie jest stanem prawidłowym. Wykonywano nawet operacje ginekologiczne, by zmienić położenie macicy na prawidłowe, czyli w przodozgięciu.

Dziś lekarze wiedzą, że u około 10% kobiet macica znajduje się w tyłozgięciu i nie ma to wpływu na dolegliwości i płodność.

Zdarza się jednak i tak, że tyłozgięcie macicy jest następstwem (a nie przyczyną) schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy. Kobiety cierpiące na te dolegliwości mają zwykle bóle w dole brzucha, w okolicy krzyża, odbytu oraz podczas współżycia.

- prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

Publikacja:
Agata Bernaciak Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń artykuł 36 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
karinkaa2013.06.22 22:04
Fakt miesiączki sa bolesne przy tylozgieciu ale w ciaze zaszłam za pierwszym razem starania się wiec nie widze związku z trudnoscia zajścia w ciaze
Aga2010.03.28 16:32
Tyłozgięcie macicy na pewno nie utrudnia zajścia w ciąże. Ja 7 lat temu za pierwszym podejściem zaszłam w ciążę. Uważam jedynie że mam z tego powodu bolesne miesiączki i niestety nie zawsze mogę współżyć z mężem w takiej pozycji jak bym chciała. A jeśli chodzi o sam poród ja miałam bez najmniejszym komplikacji- po prostu książkowo na 6+, jak mi położne powiedziały.
anae292009.07.24 20:34
czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie przez wiele lat miałam stweirdzone tyłozgięcie- ostatnie badanie kwiecień tego roku a dziś na badaniu-trzon macicy w przodozgięciu JAK TO MOŻLIWE??
zocha2008.12.17 23:30
Ja niestety bardzo odczywam skutki posiadania tej "urody" Moje dziecko przyszło na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Miesiączki mam bardzo obfite i bolesne- na szczęście krótkie. Poważnym problemem jest dla mnie współżycie seksualne. Stosunki są bolesne, czasami nawet bardzo- że musimy przestać. Często miewam tez plamienia po współżyciu- bez względu na moment cyklu..
ruda2008.05.30 07:40
Miałam podobny problem-tyłozgięcie macicy. Trudno powiedzieć czy wpłynęło to na zajście w ciąże, bo około pół roku staraliśmy się o dziecko(czyli w normie). Natomiast przy współżyciu bardzo przeszkadzało, odczuwałam ból i miesiączki też były dosyć bolesne. Teraz niestety po porodzie wycieli mi wszystko-oprócz jednego jajnika-więc lepiej chwalić to co sie ma, bo można nie mieć nic. Najważniejsze, że mam jedną córeczkę -to mój jedyny skarb.
mira2008.04.17 20:06
W ciążę zachodziłam bez problemu, jak i porody były lekkie. Miesiączki mam bez bólu. Jedyne, co jest nieprzyjemnie, to badania ginekologiczne i "nastawianie" macicy do badania, ale na szczęście tego się nie robi codziennie.
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka