Sprawdź, czy w ciąży wolno się opalać!

Przez ciążę musisz rezygnować z wakacji? Niekoniecznie! Dowiedz się co musisz zrobić, by plażowanie było bezpieczne.

Opalanie w ciąży - dowiedz się czy wolno ci leżeć na słońcu
fot. Fotolia

Podczas opalania w ciąży zadbaj o kapelusz, krem i... spacer!

Pływanie i spacery (najprzyjemniejsze są chyba te nad brzegiem morza) są dozwolone do końca ciąży. Musisz się tylko chronić przed poparzeniem słonecznym i udarem słonecznym. Jeśli to dopiero początek ciąży, jesteś pod opieką lekarza, którego nic nie niepokoi, możesz planować letni wypoczynek dość swobodnie. Jeśli jednak jesteś już w ósmym lub dziewiątym miesiącu, praktycznie każdy wyjazd powinnaś przedyskutować z ginekologiem.

Opalanie z brzuszkiem pod parasolem

Czy w ciąży można się opalać? Owszem, jeśli potrafisz zachować umiar. Smażenie się na czekoladkę jest niezdrowe i to nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to dla ciężarnej szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu. Ale wszystko, co niebezpieczne dla przyszłej mamy, jest potencjalnym zagrożeniem także dla dziecka. Lepiej usiądź pod parasolką, posmaruj się kremem z filtrem (tak, tak, nawet w cieniu) i pij dużo napojów.

Czy ciężarna może opalać się topless?

Nie ma zdecydowanego zakazu pod warunkiem, że robisz to rozsądnie (ochrona kremami z wysokim filtrem, unikanie słońca w godzinach szczytu i przede wszystkim umiar). Mimo to pamiętaj, że skóra piersi przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń jest większe.

Opalanie w ciąży na solarium

W solarium ryzyko odwodnienia jest mniejsze niż w trakcie opalania w ciąży na plaży. Brak też jednoznacznych wyników badań potwierdzających szkodliwe działanie solarium na płód. Jednak nie wiadomo tego do końca, a zatem nie ma żadnej gwarancji, że solarium jest bezpieczne. Z dwojga złego lepiej rozsądnie korzystać ze słońca z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Samoopalacze i brązery dla ciężarnych

Alternatywą dla plaży i solarium jest opalenizna... z tubki. Samoopalacze są w pełni bezpieczne. A ty – lekko opalona – poczujesz się o wiele bardziej atrakcyjnie.

Dowiedz się więcej na temat lata w ciąży:


publikacja:
Oceń artykuł 21 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
eliza2014.06.30 13:11
"o ile mi wiadomo to opalanie w ciąży gdziekolwiek a juz szczególnie w solarium nie jest wskazanie. a samoopalacze moga zaszkodzic dziecku. kto tem artykół napisał wprowadza kobiety w błąd!!!" Zgadzam się z tym w 100% ! Jedyna metoda jaką znam na bezpieczne opalanie w ciąży to opalanie natryskowe. Przy czym na czacie na stronie internetowej opalanienatryskowe.pl specjalista upewnił mnie, że można bez żadnych zastrzeżeń ale po pierwszym trymestrze (gdyż wtedy płód jest najbardziej wrażliwy na wszelkie czynniki "z zewnątrz")
pytam2013.06.04 14:17
czy opalanie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka?
matkapolka2011.04.27 12:02
ja w ciąży nie opalałam się na słońcu, ale złozło sie tak że miałam kilka uroczystości rodzinnych i chciałam sie troszke opalić i kosmetyczka w spa ce-ce mi powiedziala o zabiegach samoopalających. u nich takie robią, z peelingiem i samoopalaczem. Jak dla mnie efekt był super, długo się trzymal i nie ma przeciwwskazań podczas ciąży.
natasza2010.03.31 09:26
Opalanie i samoopalacze nie szkodza - stosowane z umiarem, leki nalezy brac po konsultacji...cały artykuł jest ok, ale co do ZAPINANIA PASÓW to sie myla !!! Przepis wyraznie mowi ze kobiety w widcznej ciazy sa zwolnione z zapinania pasów samochodowych jesli posiadaja zamontowane specjalne szelki bezpieczenstwa dla ciezarnych. Czyli bez szelek pasy trzeba zapinac !!! i to bezwzglednie !!!! Pozatym statystyki mowia same za siebie! W wypadkach ginie 50% nienarodzonych dzieci, jesli matka zostala wyrzucona samochodu, bo nie miala pasow, a tylko 30% kiedy te pasy matka miala zapiete i zostala w samochodzie! Pas nalezy zapiac i dobrze ulozyc zeby nie uciskal brzuszka i tyle. Albo kupic specjalne szelki,ktoe bez problemu mozna dostac w sklepach internetowych :)
bt2007.08.04 13:22
o ile mi wiadomo to opalanie w ciąży gdziekolwiek a juz szczególnie w solarium nie jest wskazanie. a samoopalacze moga zaszkodzic dziecku. kto tem artykół napisał wprowadza kobiety w błąd!!!
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka