Sprawdź, czy w ciąży wolno się opalać!

Przez ciążę musisz rezygnować z wakacji? Niekoniecznie! Dowiedz się co musisz zrobić, by plażowanie było bezpieczne.

Opalanie w ciąży - dowiedz się czy wolno ci leżeć na słońcu
fot. Fotolia

Podczas opalania w ciąży zadbaj o kapelusz, krem i... spacer!

Pływanie i spacery (najprzyjemniejsze są chyba te nad brzegiem morza) są dozwolone do końca ciąży. Musisz się tylko chronić przed poparzeniem słonecznym i udarem słonecznym. Jeśli to dopiero początek ciąży, jesteś pod opieką lekarza, którego nic nie niepokoi, możesz planować letni wypoczynek dość swobodnie. Jeśli jednak jesteś już w ósmym lub dziewiątym miesiącu, praktycznie każdy wyjazd powinnaś przedyskutować z ginekologiem.

Opalanie z brzuszkiem pod parasolem

Czy w ciąży można się opalać? Owszem, jeśli potrafisz zachować umiar. Smażenie się na czekoladkę jest niezdrowe i to nie tylko dla kobiet w ciąży. W trakcie takiego słonecznego seansu organizm się odwadnia, a to dla ciężarnej szczególnie niebezpieczne. Może nawet dojść do zasłabnięcia. Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę i nie docierają do płodu. Ale wszystko, co niebezpieczne dla przyszłej mamy, jest potencjalnym zagrożeniem także dla dziecka. Lepiej usiądź pod parasolką, posmaruj się kremem z filtrem (tak, tak, nawet w cieniu) i pij dużo napojów.

Czy ciężarna może opalać się topless?

Nie ma zdecydowanego zakazu pod warunkiem, że robisz to rozsądnie (ochrona kremami z wysokim filtrem, unikanie słońca w godzinach szczytu i przede wszystkim umiar). Mimo to pamiętaj, że skóra piersi przyszłej mamy jest bardziej przekrwiona, wrażliwa, zatem ryzyko poparzeń jest większe.

Opalanie w ciąży na solarium

W solarium ryzyko odwodnienia jest mniejsze niż w trakcie opalania w ciąży na plaży. Brak też jednoznacznych wyników badań potwierdzających szkodliwe działanie solarium na płód. Jednak nie wiadomo tego do końca, a zatem nie ma żadnej gwarancji, że solarium jest bezpieczne. Z dwojga złego lepiej rozsądnie korzystać ze słońca z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Samoopalacze i brązery dla ciężarnych

Alternatywą dla plaży i solarium jest opalenizna... z tubki. Samoopalacze są w pełni bezpieczne. A ty – lekko opalona – poczujesz się o wiele bardziej atrakcyjnie.

Dowiedz się więcej na temat lata w ciąży:


Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,05 / 21 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka