Przeziębienie w ciąży

Katar, kaszel, ból gardła, gorączka – trudno się przed nimi ustrzec nawet przyszłym mamom. Sprawdź, co możesz teraz łykać.

 
Chociaż bardzo dbasz o siebie, starasz się nie stykać z osobami kaszlącymi czy zakatarzonymi, to jednak nie jest możliwe uchronienie się w ciągu trwającej około 270 dni ciąży przed wszystkimi problemami. Zwłaszcza teraz, kiedy jesienno-zimowa aura sprzyja przeziębieniom i grypie. Co robić, gdy dopadnie Cię katar, gorączka czy ból gardła? Radzić sobie w domu, iść do apteki i poprosić o lekarstwo, czy też od razu udać się do lekarza? Z jednej strony myślisz: „To tylko katar”, z drugiej lękasz się, by choroba czy zastosowany lek nie zaszkodziły maleństwu, rozwijającemu się w Tobie.
Jeżeli to zwykłe przeziębienie, katar, kaszel czy ból gardła, najlepiej zostań w domu i spróbuj sobie pomóc domowymi sposobami. Jeśli jednak one nie są skuteczne, zadzwoń do lekarza.
Kieruj się zasadą, że w ciąży wszelkie leki wolno brać jedynie po konsultacji z lekarzem. A już absolutnie nie sięgaj po specyfiki, których nie brałaś nigdy przedtem. Nawet jeśli są to tylko środki ziołowe lub homeopatyczne granulki.
Niektóre lekarstwa (również te tzw. naturalne) mogą mieć poważne skutki uboczne dla rosnącego w brzuchu mamy maluszka. Szczególnie jeśli będą zażywane w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy ciała dziecka. Są także lekarstwa, których absolutnie nie wolno brać przez całe dziewięć miesięcy, gdyż mogą spowodować poronienie lub poród przedwczesny.
Co jednak zrobić, jeśli lekarz przepisze Ci antybiotyki lub inne silne leki, gdyż stwierdzi na przykład zapalenie oskrzeli czy zatok? Czy leki nie zaszkodzą dziecku? Stosuj się do zaleceń lekarza i nie martw się o skutki uboczne. Dla maleństwa o wiele bardziej niebezpieczna może być Twoja choroba.

Katar
Zwykle jest pierwszym objawem przeziębienia. Nie wolno go lekceważyć, gdyż infekcja może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe.
- Jak możesz sobie pomóc? Zacznij działać jak najszybciej. Wypróbuj „domowe” środki, np. czosnek i cebulę. Te warzywa zawierają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki. We wczesnej fazie infekcji są bardzo skuteczne. Do nosa możesz zakraplać sól fizjologiczną (Euphorbium, Tetrisal) albo roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar). Skuteczne są również inhalacje (np. z wody z solą lub sodą oczyszczoną). Poza tym możesz brać witaminę C (maksymalnie 1 gram na dobę, trzeba to podzielić na kilka dawek w ciągu dnia).
- Czego unikać? Kropli do nosa obkurczających śluzówkę nosa (np. Acatar, Tyzine). Można je stosować tylko przez 4–5 dni. Ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i powiększenie się problemów z oddychaniem.

Oceń 4,33 / 78 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka