Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Jak długo obowiązuje żałoba po śmierci współmałżonka, rodziców lub rodzeństwa? Przez jaki okres powinniśmy nosić strój żałobny i jak on powinien wyglądać? Sprawdź!

/ 2 miesiące temu
fot. Fotolia

Żałoba to trudny okres dla większości z nas. Jest jednak potrzebna, bo to czas na uporanie się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby. Zgodnie z polską tradycją, jest określony czas, przez który obowiązuje żałoba i noszenie żałobnego stroju.

Jak długo powinna trwać żałoba?

Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni. Po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach.

Zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje:

  • do pogrzebu,
  • podczas pogrzebu,
  • po pogrzebie.

Zachowanie podczas pogrzebu i żałoby

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy.

Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).

Dziecko w żałobie - jak pomóc mu przeżyć stratę?

Odpowiedni strój na pogrzeb i okres żałoby

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Może być też ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Okres po pogrzebie

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz: 1. dzień pogrzebu – kilka dni po nim; 2. następne kilkanaście dni; 3. okres do końca zwyczajowej żałoby.

W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i pełne wesołości rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie mogą w nich brać udziału ci, którzy uznają się za bliskich zmarłego (czy zmarłych). Pozostali nie powinni zapraszać na nie bliskich zmarłego (czy zmarłych) oraz tak je organizować, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego (czy zmarłych).

Następne dni powinna cechować pewna znaczna powaga. Pozostałe dni powinny być również w jakimś stopniu poważne, a na ubraniu powinny być oznaki żałoby. Nie ma tutaj szczegółowych wskazań. Wszystko jest kwestią kultury, wyczucia, taktu.

Tej kultury i taktu będziemy potrzebować w czasie żałoby, by zamanifestować we właściwy sposób to, co czujemy.

Dlaczego żałoba jest nam potrzebna?

O cierpieniu rodziców, dotkniętych utratą dziecka. I o decyzji, która zaważyła na życiu wielu osób. Najbardziej emocjonalny film roku
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (64)
Oda do żałoby......./3 tygodnie temu
Wszystkie te regułki , zasady itd to o kant d..y rozbić. Zostałam wdową pół roku temu, podobno mam być w żałobie 1 rok i 6 tyg, - Chore , KTO MI NAKAŻE?! CZy jeśli minie ten okres to automatycznie następnego dnia nie będę już cierpiała?! Cierpię i będę cierpiała już do końca życia,to w sercu mam żałobę. Dlatego INACZEJ TO WSZYSTKO WIDZĘ : przede wszystkim śmierć męża coś mi uświadomiła,że należy cieszyć się każdym dniem, brać z życia ile daje, bo jutra może nie być.. chodzę więc w takich kolorach na jakie mam ochotę, tańczę gdy czuję taką potrzebę, ,śmieję się gdy coś sprowokuje mój uśmiech, płaczę bo cierpię, spotykam się z mężczyzną- potrzebuję tego... Mojej żałoby nikt z ludzi nie widzi , Ja ją czuję na przestrzał...
Lucja/2 miesiące temu
Moja mama zażycżyła sobie aby po niej nie nosić żałoby. Żabobę nosisz w sercu . A reszta to już dla otoczenia. Każdy przezywa inaczej..
~gość/10 miesięcy temu
ja pierdziu rok i 6 tyg??/
POKAŻ KOMENTARZE (64)