Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Jak długo obowiązuje żałoba po śmierci współmałżonka, rodziców lub rodzeństwa? Przez jaki okres powinniśmy nosić strój żałobny i jak on powinien wyglądać? Sprawdź!

/ 7 miesięcy temu
Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny? fot. Fotolia

Żałoba to trudny okres dla większości z nas. Jest jednak potrzebna, bo to czas na uporanie się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby. Zgodnie z polską tradycją, jest określony czas, przez który obowiązuje żałoba i noszenie żałobnego stroju.

Jak długo powinna trwać żałoba?

Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni. Po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

13 wielkich osób, które wspominamy. Oni zmarli w 2016 roku

W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach.

Zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje:

  • do pogrzebu,
  • podczas pogrzebu,
  • po pogrzebie.

Zachowanie podczas pogrzebu i żałoby

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy.

Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).

Dziecko w żałobie - jak pomóc mu przeżyć stratę?

Odpowiedni strój na pogrzeb i okres żałoby

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Może być też ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Okres po pogrzebie

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz: 1. dzień pogrzebu – kilka dni po nim; 2. następne kilkanaście dni; 3. okres do końca zwyczajowej żałoby.

W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i pełne wesołości rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie mogą w nich brać udziału ci, którzy uznają się za bliskich zmarłego (czy zmarłych). Pozostali nie powinni zapraszać na nie bliskich zmarłego (czy zmarłych) oraz tak je organizować, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego (czy zmarłych).

Następne dni powinna cechować pewna znaczna powaga. Pozostałe dni powinny być również w jakimś stopniu poważne, a na ubraniu powinny być oznaki żałoby. Nie ma tutaj szczegółowych wskazań. Wszystko jest kwestią kultury, wyczucia, taktu.

Tej kultury i taktu będziemy potrzebować w czasie żałoby, by zamanifestować we właściwy sposób to, co czujemy.

Dlaczego żałoba jest nam potrzebna?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (63)
/3 miesiące temu
Jak można w ogóle w ten sposób stawiać sprawę??? Czy żałoba to coś ci się nosi dla oczu innych? Co trzeba "odhaczyć" jak kolejny punkt z listy "rzeczy do załatwienia"? Gwarantuję,że jeśli jest jakieś życie pozagrobowe to chyba żaden zmarły nie chciałby abyśmy na pokaz "odbywali żałobę". A zatem jeśli nie dla zmarłego (bo jemu to pewnie i tak wszystko jedno) to dla kogo ta ostentacyjna żałoba? Dla sąsiadów żeby równie ostentacyjnie nam współczuli? To żenujące. Żałoba to stan ducha,a nie zawartość szafy!
/5 miesięcy temu
Niedawno koleżanka zapytała czy nie wsydzę sie wychodzić gdziekolwiek mając żałobę po tacie, który zmarł 4 miesiące temu. Spotykam sie ze znajomymii, sumą sumarów namówili mnie żebym na chwilę weszła do "klubu" zobaczyć co się dzieje postać chwilę, nie mówię tu o zabawie. Czy ze mną jest coś nie tak? przeważnie wole siedzieć w domu a czasem che wyjść do ludzi. Nie uważam to za nic złęgo dlatego, że wcale nie muszę ludzią pokazywać co tak naprawde czuję, że leże na łóżku i płacze jakto przeżywam. Okazywanie cierpienia i żalu po starcie kogoś bliskiego wcale nie jest dla ludzi, choć od samego początku chodzę w czerni, jasne kolory poprostu mie rażą. A ona sugeruje się tym co ludzie powiedzą ,ludzie wszystko widzą ,chore myślenie. Każdy przeżywa to po swojemu, także mam to gdzieś co pomyślą ja wiem co czuje i to jest moje a nie ludzi. Czyż nie? Pozdrawiam
/6 miesięcy temu
Wszystkie te regułki , zasady itd to o kant d..y rozbić. Zostałam wdową pół roku temu, podobno mam być w żałobie 1 rok i 6 tyg, - Chore , KTO MI NAKAŻE?! CZy jeśli minie ten okres to automatycznie następnego dnia nie będę już cierpiała?! Cierpię i będę cierpiała już do końca życia,to w sercu mam żałobę. Dlatego INACZEJ TO WSZYSTKO WIDZĘ : przede wszystkim śmierć męża coś mi uświadomiła,że należy cieszyć się każdym dniem, brać z życia ile daje, bo jutra może nie być.. chodzę więc w takich kolorach na jakie mam ochotę, tańczę gdy czuję taką potrzebę, ,śmieję się gdy coś sprowokuje mój uśmiech, płaczę bo cierpię, spotykam się z mężczyzną- potrzebuję tego... Mojej żałoby nikt z ludzi nie widzi , Ja ją czuję na przestrzał...
POKAŻ KOMENTARZE (60)