POLECAMY

Świeca komunijna

Świeca to jeden z przedmiotów, z jakimi dziecko przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Obok różańca, łańcuszka z medalikiem oraz poświęconego obrazka, jest podstawową pamiątką z tego wydarzenia.
Świeca komunijna

Najlepiej, gdy o wyposażenie dzieci w te przedmioty do Pierwszej Komunii zadba katecheta we współpracy z rodzicami. Powinny być one jednakowe dla każdego dziecka. Pamiątki są stopniowo święcone, zazwyczaj w ciągu roku przygotowań do Pierwszej Komunii, a następnie wręczane dzieciom. Kolejność święcenia jest zależna od danej diecezji.

Podczas chrztu oraz Komunii używa się tzw. gromnic. Są to duże woskowe świece, często żółtego lub białego koloru, ozdobione obrazkami przedstawiającymi motywy religijne. Mniejsze, parafinowe świece przystępujący do Komunii mają ze sobą. Są białe i wąskie, często przyozdobione kryzą, czyli tzw. stroikiem, który może przyjmować najróżniejsze formy (od kokardki czy kwiatuszka do symboli eucharystycznych). Często pojawia się na świecach symbol kielicha i winnego grona.

Świece komunijne często są tymi samymi, które otrzymuje się podczas chrztu, stąd symboliczne ich użycie właśnie w tej części ceremonii. Oprócz świec używanych podczas ceremonii przez dzieci, tzw. ministranci światła zapalają świece na ołtarzu, a potem przenoszą je w świecznikach w procesji, by następnie znów postawić je na ołtarzu. Światło świecy symbolizuje w liturgii działanie Chrystusa, który wedle słów Biblii jest tożsamy ze światłością. Światło świecy oznacza też światło wiary, gdyż o płomień zapalony od paschału – symbolu zmartwychwstałego Chrystusa – trzeba dbać w podobny sposób.

Wszystkie przedmioty używane podczas Komunii mogą towarzyszyć dziecku przez następne lata. Podpisany przez proboszcza obrazek z pieczątką parafii będzie pamiątką przystąpienia do Komunii, różaniec może posłużyć w modlitwie, ale świeca nie zmienia swojego szczególnie symbolicznego znaczenia. Świecę wierni otrzymują w kościele trzy razy w życiu – podczas Chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, oraz w dniu śmierci – gromnicę wkłada się w ręce zmarłego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
żal llllll 11 nob